Image
Image

Mieszkańcy Radomska mogą już korzystać z czerwonych pojemników, które stanęły na ulicach miasta. Można do nich wrzucać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny nieprzekraczający 50 cm. W ten sposób, dzięki przystąpieniu miasta do projektu Elektryczne Śmieci, realizowanego przez MB Recycling, organizację odzysku AURAEKO oraz Fundację Odzyskaj Środowisko można szybko, łatwo i bezpiecznie pozbyć się zalegąjących w domach i mieszkaniach elektrycznych śmieci.

↓Zejdź do lokalizacji pojemików↓

Ekologia w centrum

„Radomsko od wielu lat prowadzi działania na rzecz ochrony środowiska. Ekologia jest dla nas bardzo ważna, stąd przystąpienie do projektu, który jest dobrym uzupełnieniem usług komunalnych. Warto dodać, że każdego roku liczba elektrycznych śmieci wzrasta, dlatego każde rozwiązanie, które ułatwia selektywną zbiórkę tego typu odpadów jest dziś bardzo cenne” – mówi Jarosław Ferenc, Prezydent Radomska. Czerwone Pojemniki przeznaczone są na sprzęt małogabarytowy: zużyte telefony, aparaty fotograficzne, dyski, suszarki, laptopy, tostery, zabawki elektroniczne itp. „Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny z czerwonych pojemników trafi do profesjonalnych zakładów przetwarzania, gdzie zostaną poddane recyklingowi. Co ważne, z części odzyskanych materiałów powstaną ule oraz wyjątkowe dzieła sztuki tzw. trash art” – podkreśla Robert Magolon, Pełnomocnik Zarządu ds. Projektu Elektryczne Śmieci. „Odbiór sprzętu wielkogabarytowego należy zgłaszać dzwoniąc na numer infolinii 572 102 102” – dodaje.

Od pralki do ula

Na czerwonych pojemnikach nieprzypadkowo znajdują się również wizerunki pszczół. W ramach projektu Elektryczne Śmieci, miasta uczestniczące w projekcie, zyskują możliwość posiadania miejskiej pasieki złożonej z uli z recyklingu. „W ten sposób chcemy pokazać praktyczny wymiar recyklingu. Mieszkańcy oddają zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny do czerwonych pojemników, a za jakiś czas mogą podziwiać oryginalne ule wykonane w części ze elektrycznych śmieci, które oddali” – mówi Gabriela Leszczyńska, Prezes AURAEKO. Pomysłodawcą uli jest grafik i pszczelarz w jednej osobie – Tomasz Waśkiewicz.

Nie tylko pszczoły

Integralną częścią projektu jest również Szkolne Centrum Recyklingu – innowacyjna platforma edukacyjna dedykowana uczniom, nauczycielom oraz pasjonatom szeroko pojętej ekologii. W jednym miejscu znalazły się bajki edukacyjne, opowiadania, artykuły naukowe, scenariusze lekcji, prezentacje multimedialne, quizy oraz gry memory. Cyklicznie pojawiają się również konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. „Zapraszamy przedszkolaków, uczniów oraz nauczycieli do korzystania ze Szkolnego Centrum Recyklingu. Z pewnością dużym zaskoczeniem będzie Laboratorium Pszczół oraz Wehikuł Czasu. U nas nie ma miejsca na nudę” – podkreśla Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

fb 1200x900 22

Lista lokalizacji pojemników:

1. ul. Św. Królowej Jadwigi (k/sklepu Lidl)

2. ul.  Piłsudskiego (przy MDK)

3. ul. Sierakowskiego (ERA PARK)

4. ul. Stara Droga 85 (przy PGK)

5. ul. Reymonta (rejon dworca PKP)

 

Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Odpadami

Marzanna Proszowska - Naczelnik
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. +48 (44) 685 44 96

Informacja na temat Programu Ograniczania Niskiej Emisji
tel. +48 (44) 685 45 01

Decyzje środowiskowe tel.
+48 (44) 685 44 98

Wycinka drzew, pielęgnacja tel.
+48 (44) 685 44 99

SYMBOLE MIASTA

URZĄD MIASTA RADOMSKA

logo radomsko

97-500 Radomsko
ul. Tysiąclecia 5
NIP: 772-22-61-587
um@radomsko.pl
www.radomsko.pl

 

ZNAJDŹ NAS:

Sorry there were no events found.