Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Featured

REPowerEU - z wizytą studyjną w Kopenhadze

Wiceprezydent Monika Andrysiak uczestniczyła w wizycie studyjnej w Kopenhadze w ramach projektu REPowerEU – Zielona Transformacja Energetyczna dla Samorządów Lokalnych.

W dniach 3-5 marca 2025 roku Zastępca Prezydenta Miasta Radomska Monika Andrysiak przebywała na wizycie studyjnej w Kopenhadze, która była częścią projektu REPowerEU – Zielona Transformacja Energetyczna dla Samorządów Lokalnych. Wizyta miała na celu wsparcie samorządów w rozwoju kompetencji związanych z transformacją energetyczną i wdrażaniem zielonych inwestycji.

Program wizyty obejmował szereg spotkań i warsztatów, które miały na celu wymianę doświadczeń oraz przedstawienie praktycznych rozwiązań w zakresie zielonej transformacji. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z procedurami administracyjnymi dotyczącymi odnawialnych źródeł energii (OZE), w tym uproszczeniami w procesie wydawania pozwoleń oraz oceny oddziaływania na środowisko. Kolejnym ważnym tematem było planowanie strategiczne, zarządzanie infrastrukturą zieloną oraz opracowywanie strategii zrównoważonego rozwoju w kontekście zmian klimatycznych.

W trakcie wizyty odbyły się m.in. spotkania z ekspertami z organizacji STATE OF GREEN, która specjalizuje się w promowaniu zielonych technologii i zrównoważonego rozwoju, a także z przedstawicielami farmy wiatrowej EUROWIND ENERGY, którzy podzielili się doświadczeniem w zakresie energii odnawialnej. Wiceprezydent Monika Andrysiak miała także okazję zwiedzić BLOXHUB, centrum innowacji i zrównoważonego rozwoju w Kopenhadze, oraz uczestniczyć w wykładzie i zwiedzaniu Kalundborg Symbiosis, przykładzie przemysłowej symbiozy, która skutkuje zmniejszeniem emisji i oszczędnością zasobów.

Ostatniego dnia wizyty wiceprezydent odwiedziła Amager Bakke (CopenHill), nowoczesną spalarnię odpadów i elektrownię. Obiekt ten pełni nie tylko funkcję zakładu produkcji energii, ale także pełni rolę edukacyjną i rekreacyjną. Nowoczesne centrum rekreacyjne obejmuje park przyrodniczy, stok narciarski, szlak turystyczny, a także najwyższą na świecie ściankę wspinaczkową. Dodatkowym elementem projektu jest ośrodek edukacji ekologicznej. Copenhill zaprojektowano jako przestrzeń publiczną, w której dawne tereny przemysłowe zamieniono w miejsca do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Elektrownia z zewnątrz przypomina sztuczną górę, po której można zjeżdżać na nartach. Dla osób, które nie uprawiają narciarstwa, dostępny jest bar na dachu oraz przestrzeń do ćwiczeń cross-fit. Copenhill to również najwyższy punkt widokowy w mieście, a jego zielony dach o powierzchni 10 000 m² stanowi odpowiedź na wyzwania związane z mikroklimatem.

fot. Rasmus Hjortshøj Design that Educates Awards 2020 Źródło

Wizytę zakończyło spotkanie w siedzibie firmy RAMBØLL HQ, globalnej organizacji zajmującej się doradztwem w zakresie rozwoju zrównoważonych miast.

Wizyta w Kopenhadze to pierwsza z trzech zaplanowanych wizyt studyjnych w ramach projektu REPowerEU. Kolejne odbędą się w kwietniu w Paryżu oraz w maju w Grenoble. Celem tych spotkań jest dalsze wspieranie samorządów lokalnych w efektywnym wdrażaniu zielonych inwestycji i w rozwijaniu polityk zrównoważonego rozwoju

Projekt finansowany w ramach Inwestycji G1.1.4: Wsparcie dla Instytucji Wdrażających Reformy i Inwestycje w ramach REPowerEU; Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Wyjazd studyjny zorganizowany został przy współpracy z Ambasadą Królestwa Danii w Polsce.

ad

ssssssss444

ihus7w3I
d6NVrzDK
PIpoPQID
Kqa3DSqP
h4gSrQ4n
oa99ngkl
I-tj804a