Image

Dziś w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2020/21 Radomszczańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Wiem Więcej”. Uroczystość połączona była z wernisażem wystawy.

RUTW „Wiem Więcej” prężnie działa już od 10 lat i zrzesza około 100 słuchaczy. Z powodu pandemii program zajęć musiał zostać zmodyfikowany i dostosowany do panujących ograniczeń sanitarnych.

- Planujemy zajęcia stacjonarne w małych grupach z zachowaniem rygorów sanitarnych. W planach są zajęcia ruchowe na świeżym powietrzu, takie jak nordic walking. Będą także zajęcia z obsługi komputera w systemie 1 na 1, gdzie każdy uczący będzie miał swojego opiekuna. Podobne zajęcia planujemy z obsługi smartfona, aby podnieść kompetencje cyfrowe naszych słuchaczy – wylicza prezes RUTW „Wiem Więcej” Anna Kapuściarek.

Studenci Uniwersytetu mieli podwójny powód do radości, ponieważ dzisiejsze wydarzenie to nie tylko inauguracja nowego roku akademickiego, ale także wernisaż wystawy pt. „Ocalić od zapomnienia” poświęconej historii radomszczańskiego przemysłu na przykładzie jednego z największych zakładów – Metalurgii. Otwarcia wystawy dokonał Prezydent Miasta Radomska Jarosław Ferenc.

- Można śmiało powiedzieć, że Radomsko wyrosło w oparciu o zakłady Metalurgii oraz fabrykę mebli giętych. Dzięki nim nastąpiło przyspieszenie gospodarcze i rozwój miasta. Przez wiele lat zakłady te tworzyły podstawę ekonomiczną naszego miasta. Rozwinęło się budownictwo mieszkaniowe, infrastruktura, ale także życie społeczne – podkreślił prezydent.

Wystawa oprócz historycznych zdjęć i dokumentów zawiera wywiady z dawnymi pracownikami zakładu. Zebrane materiały zostaną przekazane Muzeum Regionalnemu im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku, które planuje utworzenie działu fonicznego.

Ponadto goście dzisiejszego wydarzenia obejrzeli film dokumentalny nakręcony na podstawie pozostałych materiałów, zdjęć i pamiątek oraz wspomnień pracowników Metalurgii.

SYMBOLE MIASTA

URZĄD MIASTA RADOMSKA

logo radomsko

97-500 Radomsko
ul. Tysiąclecia 5
NIP: 772-22-61-587
um@radomsko.pl
www.radomsko.pl

 

ZNAJDŹ NAS: