Nie czekaj na rachmistrza! Spisz się jak najszybciej samodzielnie!

Czas na samodzielnie spisanie się w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 masz do momentu, gdy skontaktuje się z Tobą rachmistrz – nie czekaj do 30 września! Pamiętaj, że udział wspisie to twój obowiązek.

Masz wiele możliwości zrealizowania obowiązku spisowego:

  • Najszybciej i najwygodniej zrobisz to przez Internet. Wypełnij formularz online na undefined, to zajmie tylko kilka minut.
  • zadzwoń na numer 22 279 99 99 i spisz się telefonicznie – rachmistrz wprowadzi do formularza Twoje dane,
  • odwiedź Urząd Miasta Radomska (pokoj nr 7, parter) i spisz się przez Internet na specjalnie utworzonym w tym celu stanowisku - pomoże Ci w tym pracownik Gminnego Biura Spisowego.

Pamiętaj masz na to czas tylko do momentu, gdy skontaktuje się z Tobą rachmistrz. Rachmistrzowie spisowi przeprowadzają wywiady bezpośrednie oraz wywiady telefoniczne. Kontaktu ze strony rachmistrza mogą spodziewać się osoby, które dotychczas nie spisały się samodzielnie przez Internet, przez telefon na infolinii spisowej lub przychodząc do Urzędu Miasta.

W przypadku wywiadów telefonicznych, niezależnie od województwa, rachmistrzowie dzwonią z numerów: 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Rachmistrz może również zapukać do drzwi naszego mieszkania w celu przeprowadzenia wywiadu bezpośredniego.

Przypominamy, że zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Oznacza to, że czas na samospis mamy do momentu, gdy skontaktuje się z nami rachmistrz.

Czy pamiętasz, że spis trwa do 30 września br.?

Przypominamy, że na każdym mieszkańcu Polski spoczywa obowiązek, by wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Spis trwa do 30 września br.

Najdogodniejszą i obowiązkową formą udziału w spisie pozostaje samospis. Można go wykonać o każdej porze na dowolnym urządzeniu mobilnym podłączonym do Internetu, w domu lub gminnym punkcie spisowym.

Nie odkładaj spisu na ostatnią chwilę. Obowiązku spisowego można dopełnić drogą internetową lub telefoniczną do momentu aż skontaktuje się z Tobą rachmistrz spisowy. Jeśli rachmistrz zadzwoni lub odwiedzi nas w domu, zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań (art. 17a ust. 1-3) nie możesz odmówić mu przekazania danych.

Przypominamy, że rachmistrz dzwoni z numeru 22 828 88 88 lub z numeru infolinii spisowej 22 279 99 99.

Zawsze możesz sprawdzić tożsamość rachmistrza, niezależnie czy zadzwoni do Ciebie czy zapuka do Twoich drzwi. Sprawdź jak to zrobić tutaj https://spis.gov.pl/jak-zweryfikowac-rachmistrza-spisowego/

Udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy. Odmowa udziału w spisie powszechnym wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny przez sąd, co jest ujęte w art. 57 ustawy o statystyce publicznej.

Informujemy, że w przypadku wystąpienia problemów z zalogowaniem się do aplikacji spisowej Narodowego Spisu Powszechnego można skorzystać z infolinii 22 279 99 99.

Wystarczy wybrać 1, a następnie 2 "pomoc i informacje o NSP".

Samospis internetowy to najszybsza i najwygodniejsza forma udziału w spisie powszechnym. Wystarczy wejść w dogodnym dla siebie czasie na spis.gov.pl i wypełnić formularz spisowy.

Przypominamy, że od 23 czerwca br. rachmistrzowie spisowi rozpoczęli wywiady bezpośrednie.

Rachmistrzowie skontaktują się z osobami, które nie spisały się samodzielnie przez Internet, nie spisały się na infolinii ani nie uczestniczyły w wywiadzie telefonicznym.

Zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz.U. z 2019 r. poz. 1775), nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Udział wywiadzie prowadzonym przez rachmistrza jest obowiązkowy.

Ponadto, na parterze budynku Urzędu Miasta przy ul. Tysiąclecia 5, dostępne jest stanowisko do samospisu, z którego można skorzystać samodzielnie lub z pomocą pracownika Gminnego Biura Spisowego.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. rozpoczął się 1 kwietnia 2021 roku i potrwa do 30 września 2021 roku.

Jak sprawdzić tożsamość rachmistrza spisowego?

W związku z rozpoczęciem pracy przez rachmistrzów telefonicznych od 14 maja br., informujemy w jaki sposób można zweryfikować jego tożsamość:

  • Poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/
  • Poprzez kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99 , wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza.

Aby spisać się bezpiecznie należy pamiętać, że:

  • Rachmistrzowie będą dzwonić z numeru 22 828 88 88 i aż do odwołania niebędą odwiedzać respondentów w domach.
  • Rachmistrz spisowy ma oficjalny identyfikator wydany przez Wojewódzkie Biuro Spisowe zawierający imię i nazwisko, numer, godło, informację o przetwarzaniu danych osobowych.
  • Jeśli obowiązek spisowy został już zrealizowany przez Internet albo poprzez infolinię spisową nikt nie będzie dzwonić do respondentów w tej sprawie. Takie kontakty mogą być próbą wyłudzenia danych.
  • Rachmistrz nie zapyta o zarobki, oszczędności, cenne przedmioty w domu, numer konta, PIN do karty czy dane logowania do bankowości internetowej. Takie pytania mogą wskazywać na próbę wyłudzenia danych.
  • W przypadku uzasadnionych wątpliwości co do wiarygodności i rzetelności rachmistrza spisowego, prosimy zaistniały incydent niezwłocznie zgłaszać na infolinię spisową lub do właściwego Gminnego Biura Spisowego w swoim miejscu zamieszkania.

Po weryfikacji rachmistrza i uzyskaniu pewności, że dzwoni w celu przeprowadzenia spisu, prosimy mieć na uwadze, że zgodnie z ustawą nie można odmówić mu podania danych.

Przypominamy, że wszystkie dane przekazane w spisie są objęte tajemnicą statystyczną regulowaną przez ustawę o statystyce publicznej i służą wyłącznie zbiorczym analizom statystycznym. Każda osoba biorąca udział w spisie ma zapewnioną pełną anonimowość. Osoby wykonujące prace spisowe są zobowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Za jej niedotrzymanie grożą sankcje, w tym kara pozbawienia wolności.

Co warto wiedzieć o identyfikatorze rachmistrza?

 Od 23 czerwca br. rachmistrzowie spisowi mają możliwość odwiedzania w domach respondentów, którzy do tej pory nie spisali się przez Internet, na infolinii, w trakcie wywiadu telefonicznego lub w punkcie spisowym Urzędu Miasta.

Rachmistrza, który odwiedza respondenta w celu przeprowadzenia wywiadu spisowego można poprosić o wylegitymowanie się oficjalnym identyfikatorem. Każdy rachmistrz powinien mieć go przy sobie i okazać na prośbę respondentowi.

Identyfikator musi zawierać następujące informacje:

  1. imię i nazwisko wraz ze zdjęciem,
  2. numer identyfikatora oraz hologram,
  3. nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego,
  4. podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora,
  5. okres, na jaki identyfikator został wystawiony,
  6. informację na odwrocie, na terenie jakiego województwa rachmistrz jest upoważniony do zbierania danych.

W przypadku dalszych  wątpliwości warto skorzystać z  pozostałych możliwości weryfikacji rachmistrza jakie zapewniło Centralne Biuro Spisowe. Można to zrobić m.in. poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie: https://rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/

Rachmistrz spisowy nie będzie pytał o stan majątkowy respondenta, wartość przedmiotów należących do domowników, nie będzie również wymagał okazania korespondencji urzędowej np. z ZUS czy z bankami, ani prywatnej. Rachmistrz zada tylko te pytania, które są zapisane w formularzu. Wszyscy respondenci odpowiadają na te same pytania, nie są one różnicowane pod jakimkolwiek względem.

W przypadku stwierdzenia faktycznych nieścisłości należy przerwać wywiad, spisać dane rachmistrza i skontaktować się z najbliższym urzędem gminy, urzędem statystycznym lub jego oddziałem.

Wywiady bezpośrednie będą prowadzone z zachowaniem procedur sanitarnych rekomendowanych przez MZ i GIS. Każdy rachmistrz powinien używać niezbędnych środków ochrony osobistej i zachowywać dystans społeczny.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, respondent nie może odmówić rachmistrzowi realizacji wywiadu i przekazania danych w ramach spisu powszechnego (art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1775).

kto dzwoni 30 1024x688

1 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań (NSP) to badanie przeprowadzane raz na dziesięć lat przez Główny Urząd Statystyczny. Jest źródłem informacji na temat liczby i struktury demograficznej mieszkańców Polski, a także ich wykształcenia, wykonywanych zawodów i warunków, w jakich żyją. Dane pozyskane podczas spisu służą do celów naukowo-badawczych.

Spisem objęci są wszyscy mieszkańcy Polski – Polacy i cudzoziemcy oraz stali mieszkańcy Polski, którzy w czasie spisu przebywają za granicą.

W związku z obowiązującą w kraju sytuacją epidemiczną tegoroczny spis odbywać się będzie głównie przez Internet. Samospis internetowy to najszybsza, najprostsza i wygodna metoda realizacji obowiązku spisowego. Formularz, który od 1 kwietnia będzie dostępny na stronie GUS spis.gov.pl wypełnia się samodzielnie, przy pomocy komputera, tabletu czy smartfona. Czas trwania badania to około 15 minut.

Dla osób, którym ograniczenia techniczne uniemożliwiają samospis internetowy na parterze budynku Urzędu Miasta przy ul. Tysiąclecia 5, zostanie przygotowane stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, gdzie będzie można spisać się samodzielnie.

Samospis internetowy jest podstawową, ale nie jedyną możliwością udziału w NSP. Spisać się można również telefonicznie dzwoniąc na infolinię spisową: 22 279 99 99 – tzw. „spis na żądanie”.

Z osobami, które nie spiszą się przez Internet ani przez telefon skontaktuje się rachmistrz spisowy – telefonicznie lub w celu przeprowadzenia wywiadu odwiedzi nas w domu. Każdy rachmistrz będzie miał identyfikator z numerem, który będzie można zweryfikować poprzez aplikację na stronie spis.gov.pl lub na infolinii.

Należy pamiętać, że udział w spisie jest obowiązkowy! Odmowa udziału w NSP grozi karą grzywny na podstawie art. 57 ustawy o statystyce publicznej.

Więcej informacji o NSP 2021 można uzyskać na stronie internetowej GUS spis.gov.pl lub dzwoniąc na infolinię spisową pod nr 22 279 99 99.