Image

Od 8 listopada br. mieszkańcy mogą składać wnioski o nowe dowody – z odciskami palców i odręcznym podpisem właściciela. Nie ma już możliwości złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego przez internet. 

 Zmiany w ustawie o dowodach osobistych wynikają z konieczności dostosowania polskich przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 20 czerwca 2019 r.

Wszystkie państwa członkowskie zostały zobligowane do umieszczania w dowodach tożsamości odcisków palców (w warstwie elektronicznej) i odręcznego podpisu posiadacza dowodu (w warstwie graficznej). Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie. Urząd przyjmujący wniosek będzie wyposażony w skaner odcisków palców. Procedura będzie więc podobna do tej przeprowadzanej przy składaniu wniosku o paszport. A to oznacza, że nie będzie możliwości składania elektronicznych wniosków o wydanie dowodu.

Składanie online wniosku o dowód osobisty będzie możliwe wyłącznie w przypadku dokumentu dla dzieci do 12. roku życia. Od nich odciski palców nie będą pobierane. W nowym dowodzie będzie też kilka innych dostrzegalnych na pierwszy rzut oka zmian – pojawi się m.in. oznaczenie państwa członkowskiego (na tle flagi Unii Europejskiej).

Z dotychczasowego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność. Nowe dokumenty będą wydawane osobom, których dowody tracą ważność lub które kończą 18 lat.

SYMBOLE MIASTA

URZĄD MIASTA RADOMSKA

logo radomsko

97-500 Radomsko
ul. Tysiąclecia 5
NIP: 772-22-61-587
um@radomsko.pl
www.radomsko.pl

 

ZNAJDŹ NAS: