Uroczystą mszą świętą w Kaplicy na Starym Cmentarzu rozpoczęto Miejskie Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Po zakończeniu mszy Prezydent Miasta Radomska Jarosław Ferenc wraz z Sekretarz Kamilą Malinowską-Sztangreciak i Przewodniczącym Rady Miejskiej Tadeuszem Kubakiem złożyli hołd ofiarom Katynia składając kwiaty pod tablicami epitafijnymi na Starym Cmentarzu.

- Bestialsko zamordowana została elita polskiego narodu - lekarze, prawnicy, nauczyciele szkolni i akademiccy, inżynierowie, literaci, dziennikarze, działacze polityczni, urzędnicy państwowi i samorządowi, księża. Wśród nich radomszczanie - symbolicznie uhonorowani w miejscu, w którym stoimy. Zbieramy się tutaj by ich uczcić, by oddać hołd bohaterom, ofiarom ludobójstwa, dzięki którym żyjemy w wolnym państwie. Wspominamy tragedię sprzed ponad osiemdziesięciu lat ku przestrodze, by już nigdy nie ginęli niewinni ludzi – mówił prezydent Jarosław Ferenc. Niestety ostatni miesiąc pokazuje, że sprawcy zbrodni katyńskiej nie zostali dość ukarani, a ich rosyjscy potomkowie czują się bezkarni, co widać w czasie brutalnej agresji na niepodległą i demokratyczną Ukrainę. - Bucza, Hostomel, Mariupol to nowe miejsca kaźni. Wiemy, co to znaczy walczyć o wolność, godność i niepodległość, co znaczy oddać życie za te wartości. Dlatego wspieramy Ukraińców. Głosy wsparcia i pomoc płyną z Radomska, Polski, z Unii Europejskiej i całego świata. Oby rzeczywiste sankcje i działania wymierzone w Rosję Putina, pomogły zachować Ukraińcom niepodległe państwo, a w przyszłości ujawnić i rozliczyć wszystkie rosyjskie zbrodnie – zakończył przemówienie Jarosław Ferenc.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest polskim świętem obchodzonym co roku 13 kwietnia. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił je poprzez aklamację 14 listopada 2007 roku.

 

Ponadto w Miejskiej Bibliotece Publicznej pod pod tablicą upamiętniającą porucznika Stefana Bernarda Zagórowicza, spoczęły kwiaty i zapłonęły znicze – symbole pamięci. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele Miasta Radomska, Powiatu Radomszczańskiego oraz przybyłe do biblioteki delegacje z radomszczańskich szkół. Kolejnym punktem obchodów organizowanych w Miejskiej Bibliotece Publicznej był wykład dr Joanny Żelazko, Naczelnika Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytut Pamięci Narodowej - KŚZpNP Oddziału w Łodzi nt. Zbrodnia Katyńska - kłamstwo i walka o prawdę .