Image

W czwartkowe popołudnie w sali bankietowej Patio odbyła się kolejna już w Radomsku Wieczornica Węgierska zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Węgierskiej z okazji Święta Niepodległości Węgier. Przemówienia gości i występy artystyczne zdominowane były przez twórczość Tadeusza Różewicza w rok setnych urodzin wielkiego artysty z Radomska.

Na Wieczornicy zabrakło niestety zmarłego niedawno Wiesława Pierzaka - człowieka, dzięki któremu Radomsko stało się ważnym ośrodkiem celebrowania przyjaźni polsko-węgierskiej i wieloletniego prezesa Towarzystwa Przyjaźni... Zebrani goście na samym początku spotkania uhonorowali pamięć o panu Wiesławie minutą ciszy.

Wieczornicę przemówieniami uświetnili dr Gabor Lagzi, dyrektor Instytutu Liszta - Węgierskiego Centrum Kultury w Warszawie, który nakreślił nieco rys historyczny obchodów Święta Niepodległości Węgier i jego związku z naszym krajem oraz Gaspar Keresztes - polonista i tłumacz utworów Tadeusza Różewicza, który opowiadał o związkach artysty z ziemią węgierską i węgierskimi malarzami.

Artystycznie uroczystość wzbogacona była przez wiersze Tadeusza Różewicza w wykonaniu Sceny Poezji Miejskiego Domu Kultury w Radomsku pod kierunkiem Małgorzaty Wesołowskiej i przy akompaniamencie Włodzimierza Knasia.

Wśród gości uroczystości znaleźli się m.in. prezydent Jarosław Ferenc, posłanka Anna Milczanowska i członek zarządu powiatu Fabian Zagórowicz.

SYMBOLE MIASTA

URZĄD MIASTA RADOMSKA

logo radomsko

97-500 Radomsko
ul. Tysiąclecia 5
NIP: 772-22-61-587
um@radomsko.pl
www.radomsko.pl

 

ZNAJDŹ NAS: