Image

Rozpoczęła się Młodzieżowa Akademia Liderów Klimatu. W jej programie dyskusje, warsztaty, burze mózgów i ekologiczne gry. To szansa dla wszystkich tych, którym losy Ziemi mocno leżą na sercu na bezpośrednie starcie swoich przekonań i opinii z choćby lokalnymi władzami. Platforma do krytyki, ale i sugestii i zdobywania wiedzy. W debacie inauguracyjnej uczestniczył prezydent Jarosław Ferenc.

Dyskusja o zmianach klimatycznych nie byłaby obecnie tak żywa w przestrzeni publicznej, gdyby nie młodzi ludzie. Taką diagnozą podzielili się dziś eksperci z think tanku WiseEuropa z młodzieżą ze szkół podstawowych nr 1 i 2 w czasie debaty inaugurującej projekt MALK (Młodzieżowa Akademia Liderów Klimatu), która miała miejsce dziś w sali kameralnej Miejskiego Domu Kultury w Radomsku. O ile z pewnością jest to prawda, o tyle nie wszyscy posiadają rozległą wiedzę na temat zmian klimatycznych, efektu cieplarnianego czy wpływie człowieka na powyższe.

Przed pytaniami i dyskusją o tym na czym polegają zmiany klimatu, efekt cieplarniany czy zrównoważony rozwój opowiadał m.in. prezydent Ferenc. Krótko po tym moderująca dyskusję Agata Otrębska przeprowadziła wśród uczestniczących uczniów szybką ankietę na temat tego jak dobrze są zaznajomieni są z poruszanymi zagadnieniami. Jeśli w pełni należało stanąć wprost do prowadzącej, jeśli częściowo bokiem, tyłem, jeśli wcale. Ku częściowemu zaskoczeniu prowadzącej przeważały osoby odwrócone bokiem, dalej te odwrócone tyłem i najmniej osób stojących na wprost. To nie przeszkadzało jednak młodym w zadawaniu trudnych i jednocześnie bardzo słusznych pytań. M.in. "dlaczego dopiero teraz dyskutuje się o klimacie (skoro o zmianach wiadomo od dziesiątek lat)".

W debacie po stronie eksperckiej prócz prezydenta uczestniczyli również prezes WiseEuropa Maciej Bukowski oraz w formie zdalnej dziennikarka Kultury Liberalnej Aleksandra Sawa oraz Magdalena Kubecka z fundacji "Na miejscu" i Magazynu Miasta.  

W jednym z punktów spotkania prezydent mówił o długofalowych planach miasta związanych z klimatem. Opowiedział m.in. o potrzebie powiększania obszarów zielonych, o dopłatach do wymiany źródeł ciepła oraz o planach, aby do roku 2023 wprowadzić bezpłatną komunikację miejską.

SYMBOLE MIASTA

URZĄD MIASTA RADOMSKA

logo radomsko

97-500 Radomsko
ul. Tysiąclecia 5
NIP: 772-22-61-587
um@radomsko.pl
www.radomsko.pl

 

ZNAJDŹ NAS: