Image

Dziś pożegnaliśmy śp. Jerzego Słowińskiego prezydenta Radomska w latach 1994 – 2006, który odszedł w wieku 75 lat po ciężkiej chorobie. Jego ciało spoczęło w rodzinnej mogile na Cmentarzu Starym w Radomsku. Zmarłego pożegnała rodzina, przyjaciele i współpracownicy, a także byli i obecni włodarze miasta na czele z prezydentem Jarosławem Ferencem.

W pogrzebie uczestniczyli radomszczanie, a także przybyli goście. Pod kościołem św. Marii Magdaleny ustawiły się poczty sztandarowe, nadając wydarzeniu wyjatkowy, podniosły charakter. Kondukt żałobny przeszedł ulicami Radomska, a przy budynku urzędu miasta włączyły się syreny alarmowe.

Podczas uroczystości na cmentarzu słowa pożegnania wygłosił prezydent Jarosław Ferenc, wspominając osobę prezydenta Jerzego Słowińskiego oraz jego zasługi dla miasta i jego mieszkańców.

Odszedł Prezydent, pracowity i dobry człowiek, przede wszystkim wizjoner, któremu miasto zawdzięcza swój rozwój.

Jerzy Słowiński urodził się 23 września 1946 roku w Jackowicach koło Łowicza. Był synem Jana Słowińskiego, wieloletniego dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego (1950-1968). Ukończył studia magisterskie na wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego oraz podyplomowe na Politechnice Warszawskiej i Uniwersytecie Warszawskim.

W 1994 został prezydentem Radomska. Funkcję tę pełnił nieprzerwanie przez 12 lat do roku 2006. W 2006 roku objął mandat radnego Rady Powiatu Radomszczańskiego, a 4 lata później wrócił do samorządu miejskiego jako radny Rady Miejskiej.

Był osobą zdeterminowaną w podążaniu wyznaczonymi kierunkami. Dzięki Jego staraniom w Radomsku ulokowała swoją działalność m.in. duńska firma JYSK oraz włoskie firmy BORA i INDESIT a także utworzono radomszczańską podstrefę Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, z której dziś miasto jest bardzo dumne. Firmy zlokalizowane w tej strefie zatrudniają obecnie blisko 5 tys. osób.

Za czasów jego kadencji jako Prezydenta Miasta zrealizowano w mieście m.in. takie inwestycje jak: główny kolektor sanitarny, dokończono budowę Miejskiej Oczyszczalni Ścieków, wybudowano Miejską Halę Sportową, rozbudowana została Miejska Biblioteka Publiczna, powstał pierwszy blok wybudowany przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego, wybudowano ulice Łódzką i Unii Europejskiej, zakupiono całkowicie nowy tabor autobusów..

Prezydent Słowiński zaprosił mieszkańców do wspólnego świętowania Dni Radomska oraz rozpoczął współpracę z miastami partnerskimi, m.in. Mako i Wozniesieńsk.

Aktywnie działał w Związku Miast Polskich, gdzie w latach 1999-2003 był członkiem komisji rewizyjnej, a w latach 2003-2007 członkiem zarządu Związku reprezentując nasze miasto na forum ogólnopolskim. Był także przedstawicielem Związku Miast Polskich w Komitecie Regionów Unii Europejskiej. W 2004 roku w Paryżu brał udział w zgromadzeniu założycielskim Rady Światowej – międzynarodowej organizacji władz lokalnych. W Radzie Światowej znalazł się jako jeden z trzech przedstawicieli Polski.

SYMBOLE MIASTA

URZĄD MIASTA RADOMSKA

logo radomsko

97-500 Radomsko
ul. Tysiąclecia 5
NIP: 772-22-61-587
um@radomsko.pl
www.radomsko.pl

 

ZNAJDŹ NAS: