Image

Dziś mija 97. rocznica urodzin Stanisława Różewicza, wybitnego reżysera filmowego i teatralnego, scenarzysty oraz Honorowego Obywatela Miasta Radomska. To doskonała okazja, aby ogłosić plan wydarzeń związanych z twórczością braci Różewiczów oraz przekazać dobre wiadomości.

 

Na dzisiejszej konferencji prasowej zorganizowanej przez Miejski Dom Kultury, dyrektor Krzysztof Zygma przedstawił najbliższe plany dotyczące Różewicz Open Festiwal. Głównym tematem tegorocznej edycji Festiwalu jest twórczość Tadeusza Różewicza w związku z 100. rocznicą jego urodzin. Podczas tego wyjątkowego wydarzenia nie można jednak zapomnieć o jego braciach Januszu i Stanisławie.

Już w kwietniu w rocznicę śmierci Tadeusza Różewicza odbył się Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. Tadeusza Różewicza, a jego laureatów będziemy mogli zobaczyć m.in. podczas Festiwalu. A w maju ogłoszona została 12. edycja Konkursu Literackiego im. Janusza Różewicza. Za nami jest już pierwszy etap tego konkursu. Laureatów poznamy również podczas Festiwalu.

Najnowszym przedsięwzięciem jest Ogólnopolski Plener Fotograficzny, który rozpocznie się w najbliższy czwartek 19 sierpnia i potrwa do niedzieli.

- Zadaniem artystów fotografików będzie poszukiwanie natchnienia do twórczości braci Różewiczów w przestrzeni miejskiej. W najbliższy czwartek przyjadą do nas fotograficy z całej Polski. W piątek na ulicach naszego miasta będzie można spotkać uczestników pleneru poszukujących inspiracji i dokumentujących miejską przestrzeń. W sobotę nasi goście zawitają do Przedborza, a w niedzielę będzie czekać spływ kajakowy na rzece Warcie oraz Zagroda Tatarska - wylicza wiceprezes Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców oraz prezes Fundacji FOTO POZYTYW Marcin Kwarta.

Efektem czterodniowej pracy będzie poplenerowa wystawa „Śladami braci Różewiczów”, którą będzie można zobaczyć podczas otwarcia Festiwalu 8 października w Galerii Muzeum Regionalnego, a także katalog.

Partnerami pleneru są: Miasto Radomsko, Powiat Radomszczański i Urząd Miejski w Przedborzu.

Uczestniczący w dzisiejszej konferencji prezydent Radomska Jarosław Ferenc przekazał dobrą wiadomość dla MDK oraz mieszkańców miasta o dofinansowaniu modernizacji sali widowiskowej wraz z zapleczem. Więcej informacji na ten temat tutaj.

SYMBOLE MIASTA

URZĄD MIASTA RADOMSKA

logo radomsko

97-500 Radomsko
ul. Tysiąclecia 5
NIP: 772-22-61-587
um@radomsko.pl
www.radomsko.pl

 

ZNAJDŹ NAS: