Image

Uroczysta msza święta w kolegiacie św. Lamberta oraz złożenie kwiatów i zniczy w miejscach pamięci – w Radomsku uczczono Święto Wojska Polskiego.

W Radomsku, jak co roku obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczęła uroczysta msza święta w kolegiacie św. Lamberta. Następnie uczestnicy złożyli kwiaty pod Pomnikiem Grobem Nieznanego Żołnierza, tablicą upamiętniającą Marszałka Józefa Piłsudskiego, tablicą pamięci uczniów – żołnierzy Gimnazjum im. Stanisława Niemca w Radomsku poległych za Ojczyznę w 1920 roku oraz pomnikiem Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Radomsko reprezentowali Prezydent Jarosław Ferenc wraz z Zastępcą Małgorzatą Kańską-Kipigroch oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Radomsku Tadeusz Kubak z Zastępcą Jadwigą Łysik. Kwiaty zostały złożone w asyście żołnierzy z 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Święto Wojska Polskiego, będące świętem wszystkich Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej to święto państwowe ustanowione na pamiątkę zwycięstwa Polski w bitwie warszawskiej określanej mianem "cud nad Wisłą" w dniach 13-25 sierpnia 1920 r.. Bitwa stoczona w ramach wojny polsko-bolszewickiej zaliczana jest do jednych z najistotniejszych i przełomowych w historii świata.

Święto Wojska Polskiego jest nawiązaniem do chlubnych tradycji polskiego wojska począwszy od czasów najdawniejszych do chwili obecnej. Dzień też jest okazją do wspominania tych, którzy oddali swoje życie za wolną ojczyznę. 15 sierpnia jest również liturgicznym świętem Wniebowzięcia Matki Bożej.

SYMBOLE MIASTA

URZĄD MIASTA RADOMSKA

logo radomsko

97-500 Radomsko
ul. Tysiąclecia 5
NIP: 772-22-61-587
um@radomsko.pl
www.radomsko.pl

 

ZNAJDŹ NAS: