Zostaw auto w domu, jedź za darmo autobusem

21 września 2016


Z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu, który przypada w czwartek 22 września i wieńczy Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, Miasto Radomsko zachęca wszystkich radomszczan do pozostawienia tego dnia swoich pojazdów mechanicznych pod domem.

W tym dniu pasażerowie, którzy będą posiadali przy sobie ważny dowód rejestracyjny samochodu lub innego pojazdu mechanicznego, będą mogli bezpłatnie skorzystać z przejazdu autobusem Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Radomsku.

Europejski Dzień bez Samochodu został ustanowiony w 2000 roku przez Komisję Europejską. Od tego czasu inicjatywa ta rozszerzyła się poza kraje UE. Kierowcy na całym świecie zachęcani są do korzystania z komunikacji miejskiej lub rowerów. W wielu miastach, również na terenie Polski, w tym dniu kierowcy zwolnieni są z opłat za bilety, pod warunkiem posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Tak właśnie będzie w Radomsku w czwartek 22 września.

Kiedy w 1886 roku w Niemczech powstał pierwszy automobil, zaprojektowany przez Karla Benza, nikt nie przypuszczał, że niewiele ponad 100 lat później po całym globie jeździć będzie miliard aut. W najbardziej zakorkowanych miastach, na przykład w Nowym Jorku, kierowcy tracą co roku średnio 57 godzin, czyli ponad dwie doby, stojąc w korkach. W Warszawie w godzinach szczytu średnia prędkość przemieszczania się pojazdów to 23 km/h. To wiąże się nie tylko ze stratą czasu, ale również paliwa, a co za tym idzie – pieniędzy. (http://www.kalbi.pl/swiatowy-dzien-bez-samochodu)