Zetrzyj z oczu pył bitewny

15 grudnia 2015


Te słowa pochodzące z wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego jakże mocno wybrzmiały w peerelowskiej rzeczywistości dzięki Czarnemu Aniołowi polskiej piosenki – Ewie Demarczyk. To wykonanie stało się częścią romantycznej legendy, która stawiała K.K. Baczyńskiego w panteonie najważniejszych polskich poetów. Miejska Biblioteka Publiczna wraz z noszącym imię poety II Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku zapraszają na wyjątkowe spotkanie z tą legendą.

A przecież był jednym z wielu, których życie, twórczość i śmierć przypadły na lata okrucieństwa wojny, okupacji czy dramatu bohaterów Powstania Warszawskiego. To jednak jego napisane w 1941 roku Pokolenie, staje się ponadczasowym symbolem oddania ojczyźnie gdy

Tak się dorasta do trumny,

jakeśmy w czasie dorośli

Jednak, przecież mimo tragizmu miejsca i czasu, w jakim powstawały wiersze, zawierają one treści i wartości daleko poza ten czas i miejsce wychodzące. Doskonale oddaje to np. Gdy broń dymiącą ...

Bo przecież trzeba znów pokochać

to przewodnia idea VI edycji Powiatowego Konkursu Recytatorskiego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, który w siedzibie MBP rozpocznie się 16 października o godzinie 9.00.

Zamykanie poezji K.K. Baczyńskiego w ramy interpretacyjne wyznaczone doraźnymi, na przykład politycznymi potrzebami nigdy się nie powiodło. Podobnie jak podjęta przez UB próba aresztowania żołnierza Warszawy znanego m.in. pod pseudonimem Jan Bugaj. Przyczyną był fakt, że poeta od 5 lat już nie żył. O tym co nam pozostało opowie w chwilę po zakończeniu konkursu o godzinie 11.00 profesor Tomasz Bocheński krytyk literacki, literaturoznawca i eseista: „Baczyński - poeta, który ocalał?”