Z „Manifestem” u prezydenta

2 czerwca 2016


Uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkolno Gimnazjalnego nr 2 w Radomsku uczestniczący w projekcie Erasmus + wręczyli dziś (2 czerwca) na ręce prezydenta Jarosława Ferenca oraz wiceprezydent Małgorzaty Kańskiej-Kipigroch „Manifest” mówiącym o tym, co za sprawą realizowanego projektu dzieje się w placówce.

"Manifest", jest swego rodzaju przewodnikiem oraz sprawozdaniem z działań, jakie uczniowie, nauczyciele i rodzice podejmują działania w ramach realizacji projektu Erasmus + pn. „Działania promujące zdrowie fizyczne, psychiczne, zdrowe odżywianie i właściwe relacje międzyludzkie”.

Na wstępie „Manifestu” czytamy: Jesteśmy pedagogami – uczącymi  się przez całe życie. Obywatelami sześciu krajów Unii Europejskiej. Wszyscy pracujemy jako nauczyciele lub administratorzy w szkołach podstawowych w sześciu miastach sześciu krajów Unii Europejskiej: w Barcelonie w Hiszpanii, w Atenach w Grecji, w Radomsku w Polsce, w Galway w Irlandii, w Cardiff w Walii i w Salerno we Włoszech. Nawiązaliśmy współpracę korzystając z platformy e-twinning dzięki programowi Unii Europejskiej „Erasmus Plus KA219 (tylko dla szkół)” na początku 2015 roku, aby wspólnie pracować nad projektem, poświęconym poprawie zdrowia oraz dobrego samopoczucia w naszych szkolnych społecznościach.

Radomszczańska „dwójka” współpracuje ze szkołami partnerskimi z Hiszpanii, Grecji, Irlandii, Walii oraz Włoch.

Szkoła realizując projekt skupia się na wielu aspektach życia, zarówno fizycznych - poprzez organizowanie zajęć dotyczących zdrowego odżywiania czy psychicznych - poprzez szukanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu czy naukę skutecznego odpoczywania.

- Na zajęciach, które odbyły się na godzinie wychowawczej układaliśmy menu na cały tydzień, żeby sprawdzić jak odżywiają się uczniowie. Na wuefie graliśmy w gry, które pochodzą z zagranicy, np. w grę pt. „Siedem kamieni” z Grecji – wylicza uczennica ZSG nr 2 Michalina.

Dla młodszych dzieci organizowane są pokazy filmowe oraz przedstawienia teatralne o tematyce zdrowego odżywiania.

Odbył się także Dzień Zdrowia, w którym uczestniczył wicemistrz olimpijski Piotr Stępnień.

W projekcie uczestniczą nie tylko uczniowie i nauczyciele ale także rodzice, dla których przewidziano rozmaite zajęcia na temat nauki zdrowego stylu życia. I nie chodzi tu tylko o zdrowe żywienie, ale także zdrowe podejście do zajęć szkolnych oraz spędzania wolnego czasu ograniczając siedzenie przed monitorem. Rodzice uczestniczyli także w zajęciach zumby i jogi.

Uważamy, że dzięki realizacji tego projektu w naszej szkole jej uczniowie odniosą wymierne korzyści. Że wiedzę, którą przysposobią sobie na różnych zajęciach wykorzystają w swoim życiu, że zrozumieją jak ważne w życiu jest zdrowe odżywianie, ruch, odpoczynek i sen – zauważa dyrektor ZSG nr 2, Ewa Krysiak-Ciszewska.

Projekt w ZSG nr 2, jak również w pozostałych partnerskich krajach zakończy się w sierpniu 2017 roku.