Wernisaż wystawy „Usłyszeć naturę” Joanny Turek

25 marca 2017


Miejski Dom Kultury w Radomsku zaprasza 25 marca 2017 r. o godz. 17.00 do Galerii MDK na wernisaż wystawy „Usłyszeć naturę” Joanny Turek. Wstęp wolny.

JOANNA TUREK

Urodziła się w 1995 w Katowicach. Jest absolwentką Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach, który ukończyła 2014 roku z wyróżnieniem na specjalizacji jubilerskiej. Obecnie jest studentką trzeciego roku Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa w pracowni Prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej.

Od najmłodszych lat Joanna komunikowała się ze światem za pomocą obrazu. Jako osoba niesłysząca od urodzenia to właśnie rysunek i malarstwo stały się podstawową formą jej ekspresji. Z czasem Joanna również opanowała werbalny sposób komunikacji , z sukcesem funkcjonowała od najwcześniejszych lat szkolnych w świecie ludzi słyszących. Jej marzeniem jest opanowanie języka migowego , aby jeszcze skuteczniej połączyć dwa światy ludzi słyszących i niesłyszących. Poprzez sztukę odkrywa siebie jak i otaczający ją świat. Jej malarstwo jest modlitwą –hymnem pochwalnym dla Stwórcy i jej dziękczynieniem. Jak sama podkreśla jest swoistą formę jej religijności.

Radomsko i Dubidze to jej „wyspy szczęśliwe”. W jej twórczości wybrzmiewa zachwyt nad naturą i pejzażem tych okolic: „ tu wiedzą (…) że skowronek spłoszony raz jeszcze zaśpiewa kukułka tutaj żywa a nie nakręcona pszczoła wciąż się uwija raz w prawo raz w lewo” (ks. J. Twardowski)

Nawet w pracach bliskich abstrakcji źródłem inspiracji wciąż pozostaje natura. Jej prace są wyrazem afirmacji rzeczywistości i czerpaniu radości w obcowaniu z nią. Natura jest tutaj rozumiana w duchowości franciszkańskiej. Widzimy obraz harmonijnego i spokojnego świata, który daje radość i spełnienie. Wszystko ze sobą współgra i stanowi jedną, wspólną całość będącą idealnym tworem Boga. Umiłowanie wszystkiego, co istnieje – a więc nie tylko rzeczy pięknych, lecz także tego co zwykłe, pospolite „nieładne”. Jest odbiciem jej osobowości, optymizmu i otwartości.