VII Ogólnopolski Konkurs na Opowiadanie Fantasy im. Krystyny Kwiatkowskiej zakończony

17 listopada 2017


W ramach XI Festiwalu Puls Literatury „NIE/PODLEGŁOŚĆ AWANGARDY” w Miejskiej Bibliotece Publicznej uroczyście podsumowano VII Ogólnopolski Konkursu na Opowiadanie Fantasy im. Krystyny Kwiatkowskiej.

Ogólnopolski Konkurs na Opowiadanie Fantasy im. Krystyny Kwiatkowskiej od lat cieszy się zainteresowaniem amatorów fantastyki. Wzorem ubiegłych lat do konkursu zgłosiło się wielu twórców z całego kraju. Członkowie jury przyznali, że w tym roku podczas oceny prac stawiali przede wszystkim na oryginalny pomył.

- Odrzucaliśmy większość opowiadań, które zaczynały się od wejścia łowcy do karczmy. Jest to klasyczny i typowy schemat przeciętnego fantasy. Chcemy promować autorskie pomysły i na to głównie zwracaliśmy uwagę. Dodatkowo bardzo ważna była poprawna polszczyzna – wyjaśnia przewodniczący jury Witold Jabłoński.

Po ogłoszeniu laureatów konkursu przyszedł czas na wręczenie nagród, które wraz z członkami jury wręczał prezydent Jarosław Ferenc, życząc zwycięzcom i wyróżnionym dalszych literackich sukcesów.

Jury w składzie Witold Jabłoński, Grzegorz Gajek i Mateusz Poradecki przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:


I nagroda Prezydenta Miasta Radomska – Malwina Chołyst ze Szczecina,

II nagroda – Amelia Borowiak z Poznania,

II nagroda ex aequo:

- Anna Kolimaga z Zawiercia,

- Marcin Piowowarczyk z Zabrza.


Równorzędne wyróżnienia otrzymali:

- Lech Baczyński ze Świątnik Górnych,

- Zuzanna Cyunel z Krakowa,

- Natalia Kruszyna z Siemianowic Śląskich,

- Izabela Ozga z Krakowa.

Rozstrzygnięciu konkursu towarzyszył koncert Agnieszki Grainert "Czekam na jutro" oraz spotkanie autorskie z Grzegorzem Gajkiem - pisarzem, autorem science fiction, fantasy i horrorów, z wykształcenia kulturoznawcą, z zamiłowania fanem Tolkiena, Lema i Lovecrafta, które poprowadził Witold Jabłoński - dziennikarz, pisarz, recenzent i tłumacz literatury rosyjskojęzycznej.