Urodziny Radomska

4 stycznia 2016


Rok 2016 będzie dla Radomska wyjątkowy z racji jubileuszu 750-lecia miasta. Wydarzenia przygotowywane dla mieszkańców i gości miasta były tematem spotkania prezydenta Wiesława Kamińskiego oraz przewodniczącego Rady Miejskiej w Radomsku Jacka Gębicza z radomszczańskimi dziennikarzami.

Kalendarz jubileuszowych wydarzeń rozpocznie „Noworoczna Gala. Henryk Fajt i Wiedeńczycy. Inauguracyjny koncert będzie zarazem promocją płyty zawierającej utwory wybitnego radomszczanina Henryka Fajta w nowych aranżacjach Orkiestry Solistów Wiedeńskich. Z batutą stanie przed filharmonikami założyciel i dyrektor artystyczny, radomszczanin Piotr Gładki, a jedną z solistek będzie również radomszczanka Karolina Sambor-Kobiałka.

Każdy miesiąc rozpoczętego roku przyniesie wydarzenia wielokulturowe i interdyscyplinarne. Wśród bardzo wielu warto już dziś wymienić np. nagranie i wydanie przez muzyków z Radomska płyty z utworami hip-hopowymi nawiązującymi do dziejów miasta. Powstanie ilustrowana kronika miasta, historyczny mural i film animowany. Wraz z radomszczańskimi cukiernikami spróbujemy odtworzyć ulubione wypieki patronki Radomska. Każdy list wysłany z Radomska przez Pocztę Polską zostanie opatrzony okolicznościowym stemplem.

Oczywiście o wszystkich wydarzeniach będziemy informować na bieżąco.

Radomsko - w źródłach pisanych najstarsza wzmianka pochodzi z 1243 roku, kiedy to książę Konrad Mazowiecki podczas swego pobytu właśnie w Radomsku wystawił dokument potwierdzający akt nadania dla dominikanów. Jednak za umowną metrykę miasta przyjmowany jest dokument księcia Leszka Czarnego wystawiony w Maluszynie w 1266 roku, który zaświadcza o dokonanej przez tegoż księcia sprzedaży wójtostwa w Radomsku niejakiemu Godynowi i jego następcom z prawem dziedziczenia „na wieczne czasy”.