Urodzinowe róże w Alejach Jana Pawła II

27 października 2016


Z okazji 750. urodzin Miasta Radomska przy Alejach Jana Pawła II zasadzono 750 róż.

Do wspólnego sadzenia róż przyłączyli się uczniowie Zespołu Szkolno Gimnazjalnego nr 7, którzy wraz z prezydentem Radomska Jarosławem Ferencem wkopali kilkadziesiąt sadzonek.

- To symboliczny sposób uczczenia 750. urodzin miasta, ale także doskonała okazja do wspólnego działania na jego rzecz. Cieszę się, że młodzież przyłączyła się do akcji i sprawiła, że miasto będzie piękniejsze – mówi prezydent Radomska Jarosław Ferenc. - Warto podkreślić, że zasadzone róże są niezwykle odporne na warunki atmosferyczne oraz sól, a do tego nie wymagają częstej pielęgnacji. Róże są wieloletnie i z każdym następnym rokiem będą piękniejsze. To także oszczędność dla miasta, ponieważ zwykle w tym miejscu były sadzone dwa lub trzy razy w roku inne rośliny wymagające częstego podlewania i pielęgnacji, a i tak nie wytrzymywały długo. Mamy nadzieję, że mieszkańcom spodoba się to rozwiązanie i na wiosnę zobaczymy efekty naszej wspólnej pracy – zauważa prezydent Ferenc.

Przy Alejach Jana Pawła II pojawiła się róża Marathon. Jest to szczególnie obficie kwitnąca róża krzewiasta, okrywowa. Ma ciemne, różowoczerwone, pojedyncze kwiaty zebrane w dużych kwiatostanach. Kwitnie od początku czerwca do końca października. Jest rośliną niewymagająca zabiegów pielęgnacyjnych, uzyskała tytuł „Toproos” (Najlepszej róży) w czasie Międzynarodowej Wystawy Róż w Hadze w 2008 roku.