Upamiętnili 80. rocznicę napaści ZSRR na Polskę

17 września 2019


17 września mija 80. rocznica napaści wojsk ZSRR na Polskę w 1939 roku.

Uroczystość rozpoczęto msza świętą w klasztorze oo. Franciszkanów, a następnie przy Dębie Pamięci Tadeusza Rozpędka uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Radomsku zaprezentowali patriotyczną część artystyczną. Występ  upamiętniał 80. rocznicę agresji ZSRR oraz 9. rocznicę posadzenia Dębu Pamięci Tadeusza Rozpędka - radomszczanina, aspiranta Policji Państwowej, który zginął od strzału w tył głowy wymierzonego przez NKWD w Twerze w 1940 roku.

Kolejną częścią uroczystości był Apel Poległych oraz złożenie kwiatów pod Tablicą Pamięci Zamordowanych na Wschodzie w 1940 roku, która znajduje się na Starym Cmentarzu.

- 80 lat temu, rankiem 17 września 1939 roku otrzymaliśmy cios w plecy. Armia sowiecka wkroczyła na terytorium Polski, która w tym czasie walczyła z hitlerowskimi Niemcami. W konsekwencji Polska uległa, ale się nie poddała. Musimy pamiętać o tym, że mimo takiego ciosu nasz kraj się odrodził. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do upamiętnienia tej niezwykle ważnej rocznicy - mówił podczas wystąpienia prezydent Jarosław Ferenc.

Po głównych uroczystościach Prezydent Jarosław Ferenc wraz z sekretarz Kamilą Malinowską Sztangreciak złożyli kwiaty pod Tablicą Sybiraków znajdującą się przy kolegiacie św. Lamberta oraz pod Grobem Nieznanego Żołnierza.