Ulica Księdza Zenobiusza Łabusia

16 czerwca 2016


W dzielnicy Stobiecko Miejskie pojawiła się nowa nazwa ulicy. Na prośbę mieszkańców, a jednocześnie parafian kolegiaty pw. św. Rocha ulica Społeczna zmieniła nazwę na ks. Zenobiusza Łabusia.

Zmiana nazwy ulicy dokonana została na prośbę mieszkańców dzielnicy Stobiecko Miejskie, którzy w maju br. zwrócili się w tym temacie do Rady Miejskiej.

W środę odbyła się msza św. w intencji śp. ks. prał. Łabusia, w której uczestniczył prezydent Radomska Jarosław Ferenc, wraz z wiceprezydent Małgorzatą Kańską-Kipigroch. Obecny był także przewodniczący Rady Miejskiej w Radomsku Jacek Gębicz oraz kilku radnych. Tuż po mszy  odbyło się poświęcenie pamiątkowej tablicy kościoła pw. św. Joachima i Anny, a także pobłogosławienie przebiegającej tuz obok placu kościelnego ulicy ks. Zenobiusza Łabusia.

Ks. prał. Zenobiusz Łabuś był proboszczem w parafii pw. św. Rocha przez 20 lat od 1988 do 2008r. Ksiądz Łabuś dał się poznać jako wzorowy duszpasterz oraz bardzo dobry gospodarz i organizator

W okresie pracy duszpasterskiej w parafii wybudował nowy kościół pw. Joachima i Anny oraz kaplicę w Ładzicach pw. św. Izydora, która administracyjnie podlega parafii św. Rocha. Ponadto zakończył rozpoczętą budowę salek katechetycznych. Nadzorował wszystkie budowy, a także zaangażował się w nie finansowo, co motywowało parafian do ofiarnej pracy. Był też pomysłodawcą wykonania Drogi Krzyżowej prowadzącej wokół kościoła, wraz z ołtarzem polowym i Grotą Objawień. Ks. Łabuś był także emerytowanym proboszczem parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Radomsku.

Ks. Łabuś był przykładem kapłańskiego życia i pracy duszpasterskiej, co zaowocowało wieloma powołaniami kapłańskimi oraz zakonnymi.

 Chcemy, aby ta ulica, którą często się przechadzał nosiła imię ks. prał. Zenobiusza Łabusia, co pozwoli nam i naszym dzieciom pamiętać o wielkim kapłanie, który żył wśród nas (…) – czytamy w piśmie od mieszkańców

Ksiądz prał. Zenobiusz Łabuś zmarł 30 stycznia 2016 w wieku 72 lat.