Ulewny deszcz spowodował szkody

13 lipca 2016


Prezydent Jarosław Ferenc wraz z sekretarzem Janem Suwartem oraz służbami miejskimi sprawdzili stan miasta po nocnej ulewie. Nawalne deszcze, które przeszły przez Radomsko spowodowały podtopienia.

W południe zwołano zebranie sztabu kryzysowego z udziałem przedstawicieli wydziału bezpieczeństwa i porządku, uczestniczyli urzędnicy z wydziału inwestycji oraz pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Ustalenia sztabu zostały przekazane mediom podczas briefingu prasowego ws. ulewy oraz jej skutków.

Nocna nawałnica była szczególnie dotkliwa dla mieszkańców ulicy Krasickiego, Dolnej i Niskiej. Tam woda dostała się do piwnic, domów i budynków gospodarczych, zalała drogi i podwórka.

- W tej części miasta podtopionych zostało kilkanaście posesji. Pracownicy MOPS dotarli do najbardziej poszkodowanych radomszczan. Szacujemy straty. Jeżeli okaże się, że tym osobom należą się odszkodowania to zostaną one wypłacone – poinformował prezydent Jarosław Ferenc, który rano rozmawiał z poszkodowanymi.

Dodatkowo już wkrótce zarządzeniem prezydenta miasta zostanie utworzona stała komisja ds. szacowania strat po róznego rodzaju zdarzeniach, jak podtopienia, wichury czy gradobicia.

Prezydent Ferenc zaznaczył, że z podtopieniami Radomsko boryka się od wielu lat, a przyczyn tego stanu jest wiele i należy rozwiązać tę sytuację kompleksowo. Jednak podtopienia stanowią ogromny problem dla mieszkańców, szczególnie rejonu ulic Niskiej i Dolnej, dlatego prezydent zdecydował o podjęciu natychmiastowych działań.

Podjęliśmy decyzję, iż w ramach remontów bieżących będziemy przebudowywać przepusty na mostkach przy ulicy Dolnej. Zbyt małe przepusty wybudowanej w 2007 roku ulicy doprowadzają do tego, iż woda z ulicy Krasickiego i przyległych nie może swobodnie odpływać rowem, co doprowadza do wybijania studzienek, a w konsekwencji do zalewania wymienionych ulic – poinformował Jarosław Ferenc.

Ulewa nie oszczędziła centrum miasta, gdzie pod wodą znalazł się popularny „mostek”. Woda sięgnęła tam ok. 60 cm. Powodem takiego stanu było zanieczyszczenie krat odpływowych. Wydział inwestycji sprawdza czy to była jedyna przyczyna podtopienia.

Ulewny deszcz spowodował także osunięcia nasypów na obwodnicy w kilku miejscach. Osunięta ziemia nie zagraża jednak bezpieczeństwu użytkowników drogi. Wykonawca obwodnicy został zobowiązany do naprawy nasypów. W miejscach, gdzie doszło do uszkodzeń miasto ustawiło oznaczenia.

Interwencje straży pożarnej dotyczyły głównie zalanych piwnic, budynków mieszkalnych, gospodarczych i garaży. Na godzinę 8.00 rano strażacy interweniowali 19 razy.

Niestety po południu okazało się, że ulewa poczyniła większe zniszczenia, bowiem na ulicy Krasickiego doszło do zarwania jezdni. Przejazd ulicą Krasickiego został zablokowany na odcinku 100 metrów. Fragment drogi, gdzie doszło do zdarzenia został zabezpieczony. Wyznaczono objazdy ul. 11 Listopada i Młodzowską. Obecnie trwa wypompowywanie wody z wyrwy. Prace mogą potrwać nawet całą noc. Miasto stara się, aby prace naprawcze rozpoczęły się jak najszybciej. Jeśli nie będzie dalszych opadów oraz nie zdarzy się nic nieprzewidzianego, ruch na ulicy Krasickiego zostanie przywrócony jeszcze w tym tygodniu.