Ułani wyruszyli z Radomska

28 sierpnia 2019


Rajd konny szlakiem Wołyńskiej Brygady Kawalerii 2 Dywizjonu Artylerii Konnej w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej wyruszył dziś z Radomska.

Trasa przemarszu Wołyńskiej Brygady Kawalerii 2 Dywizjonu Artylerii Konnej wiodła przez Radomsko. To tutaj na dworcu 80 lat temu w połowie sierpnia 1939 roku rozładowała się cała brygada i ruszyła na szlak bojowy. Na początku września stoczyła bitwę nad Mokrą i choć na chwilę pokrzyżowała plany niemieckich okupantów.

- Już to starcie pokazało, że Polacy łatwo wolności nie oddadzą i jeśli nawet na kilka lat Polska znalazła się pod okupacją niemiecką to szybko utworzono Delegaturę Rządu Emigracyjnego na Kraj. Powstało Państwo Podziemne, a Polacy walczyli na wielu frontach II wojny światowej – mówiła podczas uroczystości Sekretarz Miasta Radomska Kamila Malinowska-Sztangreciak, dodając, że tego typu wydarzenia jak rajd konny upamiętniający Wołyńską Brygadę Kawalerii pozwalają złożyć hołd żołnierzom Wojska Polskiego.

Dla upamiętnienia wydarzeń sprzed 80 lat, odsłonięto tablicę pamiątkową, wmurowaną w ścianę frontową budynku dworca PKP. Na tablicy, którą wspólnie odsłonili reprezentujący Miasto Radomsko Sekretarz Kamila Malinowska-Sztangreciak oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Rafał Dębski,  widnieje napis „W 80 rocznicę udziału Wołyńskiej Brygady Kawalerii w wojnie obronnej 1939. Tablica została ufundowana przez organizatorów wydarzenia. Po zakończeniu uroczystości delegacja władz miasta wraz z ułanami złożyła kwiaty i znicze na grobie radomszczańskiego ułana Stefana Wyparta.

Rajd został zorganizowany przez Stowarzyszenie Pamięci 19 Pułku Ułanów Wołyńskich im. gen. E Różyckiego w Opolu, Stowarzyszenie Jeździeckie Napoleońska Zagroda Sekcja Kawalerii Radomsko w barwach 11 Pułku Ułanów Legionowych im. Marszałka E. Śmigłego-Rydza z Ciechanowa oraz Miasto Radomsko.