Ułani ruszyli w rajd

30 sierpnia 2017


Mija 78. rocznica wyruszenia na szlak bojowy Wołyńskiej Brygady Kawalerii. Stowarzyszenie Pamięci 19 Pułku Ułanów jako spadkobiercy i strażnicy pamięci walecznej brygady już od wielu lat organizują rajd jej szlakami bojowymi.

Jeden ze szlaków Wołyńskiej Brygady Kawalerii wiódł przez Radomsko. To tutaj w połowie sierpnia 1939 roku rozładowała się cała Brygada i ruszyła na szlak bojowy. Na początku września stoczyła bitwę pod Mokrą i choć na chwilę pokrzyżowała plany niemieckich okupantów. Tegoroczna edycja rajdu prowadzi z Radomska przez Zakrzówek Szlachecki, Miedzno do Mokrej. Przed wyruszeniem w trasę ułani przejechali konno ulicami miasta oraz wzięli udział w uroczystym apelu przy dworcu na ulicy Reymonta, gdzie oddano cześć poległym żołnierzom.

- Dzięki takim wydarzeniom jak to dzisiejsze, możemy złożyć hołd żołnierzom Wojska Polskiego, przypominamy historyczną prawdę dotyczącą II wojny światowej, wspominamy miejsca chwały oręża polskiego – mówił podczas uroczystego apelu prezydent Jarosław Ferenc.

Następnie ułani wraz z delegacją Miasta Radomsko udali się na cmentarz przy ulicy Piaskowej i złożyli kwiaty na grobie radomszczańskiego ułana Stefana Wyprata. Wśród obecnych był jego syn, który dziękował zarówno ułanom jak i władzom miasta za uczczenie pamięci walczącego za wolną Polskę ojca.

Rajd zorganizowali: Stowarzyszenie Pamięci 19. Pułku Ułanów Wołyńskich im. Gen. Edmunda Różyckiego w Opolu, Stowarzyszenie Jeździeckie Napoleońska Zagroda Sekcja Kawalerii Radomsko w barwach 11. Pułku Ułanów Legionowych im. Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza z Ciechanowa. Honorowy patronat nad rajdem objął prezydent Miasta Radomska Jarosław Ferenc.