Uczcili pamięć poległych podczas II wojny światowej

1 września 2017


Dziś mija 78. rocznica wybuchu II wojny światowej. By oddać hołd poległym podczas hitlerowskiej napaści na Polskę władze miasta, posłowie na Sejm RP, przedstawiciele działających w Radomsku związków i organizacji, a także kombatanci złożyli wiązanki kwiatów oraz znicze w miejscach pamięci.

W południe władze miasta, posłowie, samorządowcy oraz przedstawiciele organizacji kombatanckich złożyli kwiaty pod Pomnikiem - Grobem Nieznanego Żołnierza przy ul. Narutowicza. Następnie udali się pod tablicę poświęconą cywilnym mieszkańcom, którzy zginęli podczas bombardowania miasta 1 i 2 września 1939 roku znajdującą się na Starym Cmentarzu. Na Cmentarzu Nowym kwiaty i znicze złożono na Grobie Lotników poległych w II wojnie światowej oraz żołnierzy bohaterów poległych w walce o wolność Ojczyzny we wrześniu 1939 r. Wiązanki kwiatów oraz znicze złożono także pod Tablicą Memoriałową dla uczczenia straconych w latach 1940 - 1944 i poległych w czasie bombardowania w dniu 1 września 1939 r. pracowników zakładu „Metalurgia” w Radomsku.

- 1 września to bardzo ważna data w historii Polski. Dziś odwiedzamy miejsca pamięci  tych, którzy polegli w czasie wojny. Trzeba pamiętać, że Radomsko w nalotach, które miały miejsce w pierwszych dniach września  bardzo ucierpiało – podkreśla prezydent Jarosław Ferenc.