Tropem wilczym. Bieg i marsz w Radomsku

26 lutego 2017


„Tropem wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” zgromadził ponad stu radomszczan, około czterdziestu - marsz nordic walking. Sygnał do startu dał Prezydent Radomska – Jarosław Ferenc.

To już piąta edycja biegu organizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja, którego ideą jest krzewienie wiedzy i umacnianie pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Radomszczanie pobiegli po raz drugi. W całej Polsce i na świecie bieg odbywał się w 240 miastach, a uczestniczyło w nim  około 60 tys. osób.

W Radomsku w organizację biegu włączył się Urząd Miasta i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Oprócz biegu odbył się również marsz nordic walking. Uczestnicy przebiegli bądź przeszli trasę od muralu przy Skwerze Żołnierzy Wyklętych do pomnika KWP przy ul. Armii Krajowej. Tam z rąk prezydenta Radomska i dyrektora MOSiR-u otrzymali medale. Czekała na nich gorąca herbata i posiłek – grochówka serwowana przez radomszczańskich harcerzy.

Pamięć Żołnierzy Wyklętych uczczono też zapalając znicze przed pomnikiem KWP. Ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Lalek” zginął w walce zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w dawnym woj. lubelskim 21 października 1963 roku. Dlatego trasa biegu liczyła 1963 m. Z kolei długość trasy marszu wynosiła 1947 metrów - to data śmierci organizatora i dowódcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego gen. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”.

Wszyscy Żołnierze Wyklęci, a szczególnie ich dowódcy ponieśli ofiarę życia lub zdrowia. W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.