Symboliczne wkopanie kamienia węgielnego

23 sierpnia 2016


Cmentarz żydowski w Radomsku powstał w 1816 roku. W okazałym ohelu spoczywają cadycy z rodziny Rabinowiczów oraz członkowie ich rodzin. Jest to miejsce licznie odwiedzane przez chasydów z całego świata.
    Przy Cmentarzu Żydowskim w Radomsku ma powstać dom pielgrzyma dla odwiedzających grób cadyka Szlomo ha Kohen Rabinowicza, założyciela rodu chasydów z Radomska. To będzie pierwszy taki obiekt w województwie łódzkim i jeden z niewielu w Polsce.
     W planach jest też utworzenie izby pamięci radomszczańskich Żydów. Symboliczne wkopanie kamienia węgielnego nastąpiło w poniedziałek  22 sierpnia. Podczas symbolicznego rozpoczęcia budowy obecny był prezydent Radomska Jarosław Ferenc: - Cieszę się, że tego typu inicjatywa powstanie w naszym mieście, że gmina żydowska chce inwestować. Mam również nadzieję, że więcej osób narodowości żydowskiej będzie przyjeżdżało do Radomska, poznawało jego historię oraz promowało je za granicą.
    Jak podkreślił prawnuk Shlomo Rabinowicza, Zelig Rabinowicz miejsce pochówku słynnego radomszczańskiego cadyka odwiedzane jest przez  licznych pielgrzymów z wielu krajów. By zachować je w pamięci chasydów na kolejne lata postanowiono kupić kawałek ziemi przylegającej do cmentarza oraz wybudować centrum, w którym pątnicy będą mogli zatrzymać się podczas pielgrzymki.
    W planach mamy również przygotowanie specjalnego pomieszczenia na izbę pamięci po Żydach radomszczańskich, w której moglibyśmy prezentować pozostałe po nich pamiątki. Chcemy w ten sposób sprawić, by do Radomska przyjednały większe grupy pielgrzymów. Chcemy wyjść im naprzeciw i zaproponować miejsce, w którym mogliby odpocząć – wyjaśnia Zelig Rabinowicz.