Świętowanie z książką

28 października 2016


W ZSG nr 3 w Radomsku podsumowano Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

Przez cały październik w szkole odbywały się imprezy propagujące czytelnictwo. Świętowanie rozpoczęto od akcji plakatowej, wystawy tematycznej, której nie lada atrakcją były „książkowe drzewa” z aforyzmami. Uczniów zaskoczyły niecodzienne schody, na których pojawiły się tytuły i nazwiska autorów ich ulubionych książek.

Punktem kulminacyjnym obchodów była impreza czytelnicza składająca się 4 form propagowania czytelnictwa. Pierwsza to głośne czytanie „Poczytaj mi starszy kolego" (gimnazjalistki z kl. III b przeczytały wybrane legendy w klasach I-III szkoły podstawowej oraz w oddziale przedszkolnym). W tym samym czasie uczniowie klas III-IV zwiedzili wystawę tematyczną „Książka to dopiero początek!”, a na koniec wypożyczyli książki pozyskane z programów rządowych. Z kolei uczniowie kl.V b wystawili przedstawienie "Bazyliszek".

Na finał obchodów 27 października odbył się happening. Skandowanie haseł zachęcających do czytania rozpoczęto już w szkole. Następnie uczniowie przeszli barwnym korowodem do MBP w Radomsku, po drodze wręczając przechodniom zakładki z aforyzmami o książce. Pod muralem czekały na dzieci zaprzyjaźnione bibliotekarki z balonami i zakładkami do książek. Mali czytelnicy odwiedzili także dyrektor MBP. W drodze powrotnej, uczniowie zatrzymali się przy pomniku patrona szkoły – Władysława St. Reymonta, gdzie wysłuchali informacji o tradycji obchodów Święta Bibliotek Szkolnych na całym świecie.