Skwer im. generała Mariana Niteckiego

22 czerwca 2017


Podczas wczorajszej sesji Rady Miejskiej nadali skwerowi przy ul. Narutowicza - gdzie znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza - nazwę „Skwer im. generała Mariana Niteckiego ps. Pikador”. Inicjatorem nadania tej nazwy skwerowi jest prezydent Jarosław Ferenc.

Marian Nitecki urodził się w Radomsku 26 listopada 1913 r. Uczęszczał do Gimnazjum im. Fabianiego. Był absolwentem Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu. Służył w 1. Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W kampanii wrześniowej trafił do niewoli niemieckiej. Zbiegł i wrócił do rodzinnego Radomska, gdzie dowodził obwodem Związku Walki Zbrojnej. Za działalność konspiracyjną por. „Pikador” odznaczony został Krzyżem Walecznych. Został aresztowany przez polski aparat bezpieczeństwa. Po kolejnej ucieczce, na fałszywych papierach pracował w Nadleśnictwie Miłomłyn na Mazurach. W 1947 r. skorzystał z amnestii i ujawnił się – pomimo to był kilkanaście razy aresztowany. W latach 1945–1960 pracował jako leśniczy w nadleśnictwach: Miłomłyn, Stare Jabłonki i Zimna Woda pod Olsztynem. W 1960 r. osiadł w Konstancinie i pracował jako leśniczy lasów niepaństwowych. Był inicjatorem zalesienia 63 ha na terenie Skolimowa i Konstancina oraz założycielem szkoły konnej jazdy dla chorych dzieci, dla których hipoterapia była jednym z zabiegów rehabilitacyjnych. Ostatni awans, na stopień generała brygady, otrzymał z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego 15 sierpnia 2007 r. (Ostatni szwoleżer, http://www.nmfmk.pl/gazeta/523,ostatni-szwolezer.html)

15 sierpnia 2008 r. gen. bryg. Marian Nitecki został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski z Gwiazdą, jako jedyny na świecie żyjący oficer zawodowy 1 Pułku Szwoleżerów Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Generał Marian Nitecki zmarł  11 września 2008 roku w Warszawie, miał 95 lat.

.