Ruszyła wirtualna Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

16 września 2016


W minionym tygodniu ruszyła internetowa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa służąca mieszkańcom do zgłaszania różnego rodzaju nieprawidłowości i zagrożeń. Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi odwiedzili Radomsko, by zapoznać mieszkańców z działaniem Mapy.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje w województwie łódzkim od minionej środy 14 września. KMZB to interaktywne narzędzie, dzięki któremu można on-line przekazać informacje o zagrożeniach. Jej obsługa została zaprojektowana tak, aby bezproblemowo, wręcz intuicyjnie mógł z niej skorzystać każdy obywatel.

Wchodząc na stronę mapy.geoportal.gov.pl można wskazać miejsce występowania zagrożenia, a odpowiednimi znacznikami określić jego rodzaj. W ciągu kilku dni zagrożenie jest weryfikowane i potwierdzane lub nie. Jeśli zagrożenie nie jest potwierdzone znika z mapy, jeśli jest - ikona zagrożenia zmienia kolor z żółtego na czerwony.

W piątek 16 września do Radomska zawitali funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi i zachęcali radomszczan do korzystania z KMZ. Jednocześnie podkreślali, że strona ta nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji, bowiem w tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 i 997.

Natomiast w Starostwie Powiatowym funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Radomsku spotkali się z przedstawicielami samorządów i instytucji dbających o bezpieczeństwo mieszkańców naszego powiatu. Policjanci przedstawili ideę Krajowej Mapy Zagrożeń oraz pokazali, jak w praktyce będzie funkcjonować Mapa na terenie miasta i powiatu. 

Prezydent Miasta Radomsko Jarosław Ferenc zaznaczył, że rozwijająca się współpraca z radomszczańską policją , m.in. przy tworzeniu wspólnych patroli - urzędników i funkcjonariuszy czy stały kontakt z dzielnicowymi - z pewnością przyniesie wymierne efekty, w postaci poprawy bezpieczeństwa na terenie miasta.

Podczas piątkowego spotkania mówiono także o nowej aplikacji pn. „Moja Komenda”, która jest pierwszym mobilnym przewodnikiem po polskich jednostkach policji przygotowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dzięki aplikacji można w prosty sposób odnaleźć najbliższą jednostkę policji, a następnie sprawdzić, jak najszybciej do niej trafić. Usługa zawiera także bazę teleadresową wszystkich komend i komisariatów w Polsce oraz bazę wszystkich dzielnicowych.

Galeria