Reymontowska podróż przedstawicielek PSP nr 4 do Kanady

8 czerwca 2018


Przedstawicielki Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Radomsku w dniach 25 maja - 3 czerwca br. odbyły podróż do Kanady. Wyjazd zorganizowany został w ramach nagrody za wygraną w XIII Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim „Mówimy Reymontem”.

W dniach 25.05 - 3.06 delegacja w składzie: Alicja Gaik z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Władysława St. Reymonta w Radomsku, Gaja Szatkowska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kołaczkowie oraz Julia Sabała z Zespołu Szkół Samorządowych w Zawidzu Kościelnym pod opieką dr Izabeli Iwanowicz - dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Władysława St. Reymonta w Radomsku odbyła podróż do Kanady.

Wyjazd zorganizowany został zorganizowany po to, aby ukazać polskiej młodzieży niesamowitą pracę kanadyjskiej Polonii, mającą na celu zaszczepienie jej nowym pokoleniom miłości do ojczyzny ich przodków - Polski. W związku z tym najważniejszym punktem wycieczki był udział w organizowanym od 48 lat Konkursie Recytatorskim im. Marii i Czesława Sadowskich organizowanym przez Fundację im. Wł. St. Reymonta w Kanadzie. Uczennice miały okazję wysłuchać recytacji utworów polskich autorów w wykonaniu Polonijnej młodzieży, a także zaprezentować swoje fragmenty prozy Wł. St. Reymonta. Alicja, Gaja, Julia oraz p. Izabela Iwanowicz odwiedziły również Szkołę Polonii im. Jana Pawła II w Hamilton oraz mogły obejrzeć listy i kartki pisane własnoręcznie przez samego Reymonta.

Organizatorzy nie zapomnieli o zapoznaniu delegacji z kultowymi kanadyjskimi miejscami, takimi jak: Niagara Falls, najwyższa po Burj Khalifie wieża świata -  CN Tower w Toronto, park rozrywki Canada’s  Wonderland, rzeka Ontario, skanseny indiańskie, osada Menonitów. Delegacja miała okazję przekonać się, jak produkowany jest jeden z najsłynniejszych przysmaków Kanady - syrop klonowy, a także uczestniczyć w spotkaniu z Konsulem RP w Toronto. Atrakcje zostały ufundowane przez Fundację im. Wł. St. Reymonta w Kanadzie.