Reymontówka informatyką stoi

13 grudnia 2017


Jednym z głównych elementów życia Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Radomsku jest informatyka. Szkoła włącza się do różnego rodzaju aktywności związanych z tą dziedziną.

W Wiosennej Akcji Kodowania uczniowie „Reymontówki” opracowali 8 projektów stanowiących nieocenioną pomoc dydaktyczną. Kampania „Time to Move” organizowana przez Eurodesk dała placówce liczne możliwości – uczniowie mieli szansę zdobyć doświadczenia za granicą i wziąć udział w międzynarodowych projektach. Zaprojektowaną przez nich koszulkę będą nosili uczestnicy kampanii w 2018 roku.

W ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania i Dnia z Technologią „Jestem Smart” wprowadzono zajęcia z robotyki. W PSP nr 4, podobnie jak w całej Europie, miały miejsce zajęcia przybliżające dzieciom kodowanie. Wydarzenie zostało zarejestrowane jako event na http://codeweek.eu/. Działania dotyczyły właściwie każdego etapu edukacji. W klasach szóstych budowano i programowano własnoręcznie wykonanego od podstaw robota z klocków LEGO MINDSTORMS (współpraca z Akademią Kreatywności Dziecięcej). W klasach piątych roboty programowano za pomocą specjalnych puzzli. Uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami podjęli próby zdobycia certyfikatu potwierdzającego umiejętność kodowania w MINECRAFT. Zorganizowano też warsztaty z robotyki dla najmłodszych, które poprowadziła Monika Cyganek, koordynatorka twojrobot.pl/radomsko. Na lekcjach języka angielskiego odbyły się ćwiczenia w kodowaniu offline, czyli bez komputera, a świetlicy szkolnej uczniowie kodowali przy pomocy klocków i kart obrazkowych. Zorganizowano także zajęcia z kodowania w języku Scratch.    

Placówka zaangażowała się również w „Dzień z technologią - Jestem SMART" - Sprytny, Mobilny, Aktywny, Rozsądny, Technologicznie Zakręcony. Celem tegorocznej edycji było propagowanie mądrego korzystania z tabletów, smartfonów i Internetu. Dzieci z klas pierwszych rysowały, w jaki sposób wykorzystują urządzenia typu smartfon, zaś uczniowie klas IV-VII wykonywali prace w dowolnym programie graficznym i programowali w programie Scratch na temat „Internet nie służy tylko do zabawy, ale jest świetną pomocą naukową i kopalnią wiedzy”. Podczas lekcji języka angielskiego telefonów używano do korzystania z internetowych słowników.

W ramach Lokalnego Klubu Kodowania programu „Link do przyszłości” i „Zaprogramuj swoją karierę” oraz w ramach realizacji projektu "Jestem Smart" młodzież programująca w języku Scratch – przygotowała projekt na ogólnopolski konkurs "Scratch Kocha Matematykę”. Igor Mossur, zakwalifikował się do II etapu tego przedsięwzięcia, a Martyna Dawidziak zdobyła V miejsce w XII Regionalnych Mistrzostwach Jaworzna w ramach IX edycji programu „Scrabble w szkole”.

Działania informatyczne obejmują też bogaty program działań i szkoleń dla nauczycieli: dwudniowa konferencja dotycząca podsumowania programu Ministerstwa Edukacji Narodowej „Pilotaż programowania” oraz kampanii „Programowanie z eTwinning” czy pierwsze spotkanie koordynatorów i trenerów Lokalnych Klubów Kodowania przygotowane przez Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Kodowanie stało się dla Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 niesamowitą przygodą, a działania szkoły zostały zauważone. W minionym tygodniu na ręce szkolnej koordynatorki, Aliny Płaszczyńskiej, trafił niecodzienny prezent dla uczniów w postaci 30 sztuk gry Cody Roby – kodowanie w formie gry karcianej - Europa Code Week 2017 oraz podziękowanie od pani Wandy Buk, dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa w Warszawie za tegoroczne zaangażowanie, pasję i wiedzę nauczycieli.