Remonty kamienic zaplanowane

27 stycznia 2016


Miasto remontuje kamienice. Po budynku przy Kościuszki 2 kolejnym będzie jeden najstarszych w centrum miasta, przy Fabianiego 24. Już rozpoczęły się także przygotowania do odnowienia kamienicy przy Kościuszki 7.

Dzięki pozyskanej dopłacie z Banku Gospodarstwa Krajowego, w wysokości blisko 600 tys. zł udało się przeprowadzić kompleksowy remont zabytkowej kamienicy przy ul. Kościuszki 2. Remont trwał kilkanaście miesięcy, jesienią 2015 roku lokatorzy zamieszkali w odnowionym, pięknym budynku. Inwestycja kosztowała ok. 1,5 mln zł.

W tym roku ma się rozpocząć modernizacja budynku przy ulicy Fabianiego 24. – Mamy już gotową dokumentację projektową, kompletujemy dokumentację do wniosku o dotację, jaki złożymy w Banku Gospodarstwa Krajowego – zaznacza Arkadiusz Gaik, prezes Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Radomsku, spółki zarządzającej miejskimi budynkami mieszkalnymi. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji o dofinansowaniu uruchomiona zostanie procedura przetargowa. Wyłoniony wykonawca remontu będzie mógł rozpocząć prace. A obejmą one wymianę dachu, stropów, stolarki okiennej i drzwiowej, przebudowę klatki schodowej i modernizację wewnętrznych instalacji. Wykonane zostanie również podłączenie kamienicy do miejskiej sieci ciepłowniczej. Szacunkowy koszt remontu to 1,2 mln zł.

Od dawna na liście kamienic do remontu jest budynek przy Kościuszki 7. W 2015 roku, po kilku latach negocjacji, zakończyła się aktem notarialnym procedura wyłączenia ze wspólnoty części nieruchomości. Teraz spółka TBS jest już jedynym właścicielem frontowej kamienicy. – W maju tego roku kończymy spłatę kredytu zaciągniętego na utwardzenie kostką brukową miejskiego placu targowego i otworzy nam się droga do zaciągnięcia kredytu na remont tej kamienicy – wyjaśnia prezes Gaik. Spółka zamierza także sięgnąć po dofinansowanie z funduszu dopłat BGK. W kamienicy powstaną lokale mieszkaniowe. Już podjęto działania polegające na inwentaryzacji budynku, niezbędne do zlecenia projektu remontu. Dokumentacja projektowa będzie kosztować około 100 tys. zł. Koszt remontu trudno jeszcze oszacować, będzie to zapewne kwota rzędu 3-4 mln zł.