Przed nami Różewicz Open Festiwal

25 września 2017


Dzisiaj odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca tegoroczną edycję Różewicz Open Festiwal. To wydarzenie, które już na dobre zagościło na kulturalnej mapie Polski. W tym roku odbędzie się w dniach 4-9 października.

Jeżeli chcemy kulturalnie przywitać jesień koniecznie powinniśmy uczestniczyć w tym wydarzeniu. Przypomnijmy, że to w naszym mieście młodość spędzili wybitni artyści, bracia Janusz, Tadeusz i Stanisław Różewiczowie. Jak co roku w organizację tego kluczowego wydarzenia artystycznego włączył się również Miasto Radomsko. 

Przez kilka październikowych dni w Radomsku można będzie obejrzeć najlepsze inscenizacje dramatów Tadeusza Różewicza i wybrać się na przegląd filmów Stanisława. Nie zabraknie również rozstrzygnięcia IX Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza. Festiwal łączy ludzi o podobnej wrażliwości i niezmiernie nas cieszy, że ma już swoją stałą widownię. Co roku przybywają też kolejni widzowie. To spotkanie koneserów teatru, pasjonatów dobrej literatury, miłośników polskiego filmu i muzyki. To również spotkania przyjaciół, którzy przyjeżdżają do Radomska z najodleglejszych nawet zakątków Polski.

Różewicz Open Festiwal na dobre zagościł już na kulturalnej mapie Polski. W tym roku na scenie Miejskiego Domu Kultury zobaczymy m.in. Zbigniewa Zamachowskiego i Edytę Olszówkę. Do Radomska przyjedzie też Mirosław Zbrojewicz i Maja Komorowska. Będziemy mogli się również wybrać na koncerty, które odbywają się w ramach wydarzeń towarzyszących. W piątek 6 października w naszym mieście wystąpi Maja Kleszcz&Kwartet Prowincjonalny, a dzień później w sobotę dla radomszczańskiej publiczności zagra zespół Dagadana.

Warto przypomnieć, że przez lata odwiedzili nas najwybitniejsi aktorzy polskich scen m.in. Wojciech Pszoniak, Adam Ferency, Jerzy Trela, Andrzej Seweryn, Dorota Kolak, Mirosław Baka, Artur Barciś, Olgierd Łukaszewicz, Wojciech Malajkat i wielu, wielu innych. Przyjeżdżają zawodowe teatry i grupy amatorskie. Wszyscy jednak witani są równie ciepło. Stałym punktem festiwalu było i będzie też w tym roku czytanie utworów Tadeusza Różewicza. Fragmenty interpretują i aktorzy i zwykli radomszczanie. Nie zabraknie również okolicznościowych wystaw.

Radomsko to jedyne miejsce, gdzie odbywa się festiwal poświęcony twórczości braci Różewiczów. Tadeusz i Stanisław to również honorowi obywatele Radomska, dlatego konieczne jest, abyśmy wspólnie utrwalali pamięć o nich i przede wszystkim nadal promowali ich dorobek. Czytając program tegorocznej edycji przekonujemy się, że ich twórczość jest wciąż aktualna. Zapraszamy do udziału w tym szczególnym dla naszego miasta i dla mieszkańców wydarzeniu.

Program Różewicz Open Festiwal dostępny jest tutaj.