Podążali śladami Leszka Czarnego

15 sierpnia 2017


Uczestnicy rajdu rowerowego „Śladami Leszka Czarnego” po przejechaniu ok 850 km powrócili do Radomska. Podczas wyprawy rowerzyści poznawali historię Leszka Czarnego oraz promowali Radomsko.

Rajd rowerowy „Śladami Leszka Czarnego” zorganizowało Miasto Radomsko oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Tegoroczna wyprawa sportowo-historyczna była drugą częścią rozpoczętego w ubiegłym roku z okazji 750-lecia lokacji Radomska przedsięwzięcia. Celem zeszłorocznego rajdu były dzielnice, które książę Leszek Czarny z racji dziedziczenia objął po swoich przodkach.

- W tym roku postanowiliśmy zwiedzić dzielnice senioralne czyli Ziemię Sandomierską, Góry Świętokrzyskie i najważniejszą wówczas Dzielnicę Krakowską. Leszek Czarny wszędzie tam pozostawił po sobie ślady. Byliśmy na jego symbolicznym grobie w Krakowie w Kościele Dominikańskim, a także w kopalni soli w Bochni – wylicza opiekun trasy Artur Kwiatkowski.

Grupa składająca się z 11 rowerzystów i kierowcy auta dziennie pokonywała dystans ok 90 km, by łącznie w ciągu 10 dni przebyć blisko 850 km. Celem wyprawy było nie tylko odwiedzenie miejsc związanych z Leszkiem Czarnym, ale przede wszystkim promocja Radomska. Uczestnicy w trasę zabrali foldery promujące miasto, tomiki poezji oraz gadżety. Materiały promocyjne trafiły do władz miast oraz przechodniów, którzy chętnie brali udział w konkursach z zagadkami na temat Radomska.

Rowerzyści z Radomska akcję promocyjną przeprowadzili w Kielcach, Opatowie, Sandomierzu i Bochni.
Dziś ok godz. 18.30 rajd powrócił do Radomska. Uczestnicy nie ukrywali zadowolenia z pokonanej trasy. A już w niedzielę 20 sierpnia wielu z nich pojedzie w rodzinnym rajdzie rowerowym Tour de Radomsko połączonym z akcją charytatywną dla Janusza.