Pątnicy z Ukrainy odwiedzili Radomsko

8 września 2017


Grupa 46 pielgrzymów z Voznesenska, partnerskiego miasta Radomska,  oraz Jużnoukrajinśka pielgrzymuje po polskich sanktuariach, głównie związanych z kultem maryjnym.

Podróż rozpoczęła się w Krakowie, skąd pielgrzymi udali się do Częstochowy, następnie przez centralną Polskę pojadą na Mazury. Pielgrzymi wczoraj dotarli do Radomska, gdzie zostali gorąco powitani i przyjęci w domach mieszkańców Radomska i okolic. Dzisiaj odwiedzili Urząd Miasta. Podczas spotkania Prezydent Jarosław Ferenc nawiązał do dotychczasowej współpracy z Voznesenskiem oraz do serdecznego przyjęcia przedstawicieli naszego miasta, którzy w bieżącym i ubiegłym roku gościli w Voznesensku. Efektem tegorocznej wizyty jest nowa koncepcja rozszerzenia współpracy o kooperację pomiędzy miejskim muzeami. Dyrektor Muzeum Regionalnego w Radomsku Krzysztof Zygma wspomniał o zaplanowanym spotkaniu partnerskim, które odbędzie się pod koniec września. Celem spotkania będzie zacieśnienie współpracy oraz przekazanie wsparcia dla  Stowarzyszenia Polaków „Dom Polski” oraz parafii katolickiej w Voznesensku.

Po wizycie w Urzędzie, pielgrzymi udali się na spacer po centrum naszego miasta, zwiedzili klasztor oo. Franciszkanów oraz Muzeum Regionalne, gdzie przygotowano dla nich specjalną prelekcję dotyczącą Radomska sprzed lat i tego współczesnego.