Odsłonięto portret Warszyca

6 listopada 2018


Podczas dzisiejszej Sesji Rady Miejskiej odsłonięto portret Honorowego Obywatela Miasta Radomska Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc”.

Stanisław Sojczyński był założycielem Konspiracyjnego Wojska Polskiego i jego pierwszym dowódcą. Skazany 24 grudnia 1946 na karę śmierci. W uroczystości udział wzięli również przedstawiciele kombatantów, a uroczystego odsłonięcia portretu dokonał prezes zarządu Głównego Związku Byłych Żołnierzy KWP pułkownik Mieczysław Orzełek.

Jak podczas sesji podkreślał pułkownik Mieczysław Orzełek, obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości stały się okazją do wspominania tych, którzy nie godzili się na warunki władzy narzuconej przez sowietów. Jedną z takich osób był Stanisław Sojczyński ps. Warszyc.

- Ziemia radomszczańska wydała dziesiątki bohaterów, a wśród nich trzech generałów Wojska Polskiego. Radomszczanie pamiętają o ich czynach, a władze miasta dbają o zachowanie pamięci o tych, którzy za naszą wolność zapłacili życiem – mówił pułkownik Mieczysław Orzełek.