O „Ponurym” w MBP

22 września 2017


Gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomsku był dr Marek Jedynak, który wygłosił wykład historyczny pt. „Życie i walka cc płk. Jana Piwnika – Ponurego”.

Wykład poświęcony życiu i działalności „Ponurego” zorganizowano w ramach ogólnopolskiego programu grantowego  „Patriotyzm Jutra”, który służy odkrywaniu i rozpowszechnianiu wiedzy z zakresu historii Polski. W ramach programu, z inicjatywy Lokalnej Organizacji Turystycznej przygotowano szereg przedsięwzięć m.in. sierpniowy IV Rajd Śladami Ponurego. A dziś w Miejskiej Bibliotece Publicznej wykład wygłosił dr Marek Jedynak.

O losach Jana Piwnika (ps. „Donat”, „Ponury”) krążyły legendy. Cichociemny, oficer "Wachlarza", szef Kedywu Okręgu Radomsko - Kieleckiego Armii Krajowej, dowódca partyzanckich zgrupowań walczących w Górach Świętokrzyskich i oddziału dywersyjnego na Nowogródczyźnie. Pośmiertnie awansowany do stopnia majora, został także odznaczony krzyżem Virtuti Militari IV i V klasy oraz Orderem Odrodzenia Polski i Krzyżem Armii Krajowej. Pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika.

O tym niezwykłym Polaku, mówił dr Marek Jedynak, pracownik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, autor książki „Niezależni kombatanci w PRL”, w której przybliża losy „Cichociemnych”. Podczas wykładu przekazał on wiele wartościowej wiedzy dotyczącej życia i działalności Jana Piwnika. Po zakończeniu prelekcji historyk chętnie rozmawiał z gośćmi biblioteki, a także rozdawał autografy na swoich publikacjach.