O numizmatyce w MDK

12 listopada 2017


Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział im. Leszka Czarnego w Radomsku przygotowało uroczystą sesję popularnonaukową połączoną z wręczeniem nagród laureatom VII edycji Szkolnego Konkursu Numizmatycznego „Grosik”.

Podczas sesji członkowie Towarzystwa zaprezentowali dwa odczyty. Pierwszy z nich pt. „Monety bite przez królów lechickich” odczytany przez Bogdana Krzysztofek dotyczył najstarszych monet bitych na ziemiach słowiańskich. Natomiast odczyt Józefa Medwida pt. „Kolekcjonowanie monet w świetle prawa polskiego” poruszał wiele formalnych kwestii związanych z kolekcjonowaniem oraz obrotem zabytkowymi monetami.

Uroczysta sesja była doskonałą okazją do wręczenia nagród zwycięzcom Szkolnego Konkursu Numizmatycznego „Grosik”, który już na stałe wpisał się w kalendarz imprez kulturalnych organizowanych przez Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział im. Leszka Czarnego w Radomsku. Nagrody wraz z przedstawicielami Towarzystwa wręczał prezydent Jarosław Ferenc.

Po zakończeniu oficjalnej części sesji przyszedł czas na wspólne oglądanie zbiorów numizmatycznych, wśród których można było zobaczyć wiele interesujących monet i banknotów z Polski i całego świata, a także publikacje związane z numizmatyką.

Lista zwycięzców VII edycji Szkolnego Konkursu Numizmatycznego „Grosik”:

Szkoły ponadpodstawowe:

1 miejsce – Kowalska Sylwia     
1 miejsce – Stacherski Krystian
2 miejsce – Jachimczak Krystian
3 miejsce – Łoś Ewelina

Szkoły podstawowe:

1 miejsce – Kempski Mateusz
2 miejsce – Michalski Jakub
3 miejsce – Chmielewski Szymon