O finansach, inwestycjach i Dniach Radomska - prezydent spotkał się z dziennikarzami

16 czerwca 2016


Dziś rano prezydent Radomska Jarosław Ferenc wraz z wiceprezydentem Jackiem Belką i skarbnikiem Mariolą Wypych spotkał się z dziennikarzami na konferencji prasowej. Prezydent poinformował o swoich bieżących działaniach oraz pracy urzędu miasta.

Konferencja odbyła się w sali 105 urzędu miasta, która po 14 latach doczekała się remontu. Sala jest pomalowana, została wymieniona okładzina podłogowa oraz obicia na krzesłach. Pojawiła się również nowa grafika na ścianie, rolety oraz elementy ozdobne.

Dni Radomska już w najbliższy weekend

Jarosław Ferenc rozpoczął konferencję od zaproszenia wszystkich mieszkańców na Dni Radomska, które odbędą się w najbliższy weekend 18 i 19 czerwca. Jednak wydarzenia związane ze świętem miasta oraz 750-leciem lokacji Radomska będą odbywały się już w piątek. O godz. 16.00 aktorzy z Teatru Źródło przejdą ulicami miasta w Edukacyjnym Korowodzie Historycznym. O godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej zostanie rozstrzygnięty konkurs „Portret Miasta”. A o godz. 18.00 w Miejskim Domu Kultury odbędzie się koncert na zakończenie sezonu artystycznego z udziałem gości z miast partnerskich Kiryat Bialik oraz Vozniesieńska. Miasto Radomsko podczas Dni Radomska odwiedzi także 4-osobowa delegacja z miasta partnerskiego Mako.

Bliskie rozwiązanie problemu

Podczas konferencji prezydent Ferenc zwrócił uwagę na toczącą się sprawę związaną z kontrowersjami dotyczącymi opłat targowych. Obecnie przygotowany jest projekt uchwały, w którym władze miasta powracają do opłat obowiązujących w 2011 roku czyli stawek: 2,50 złotych opłaty w dni targowe i 1,50 złotych w pozostałe dni oraz 1 złotych opłaty za pojazd, w którym nie jest prowadzona sprzedaż. Przygotowywana uchwała w jasny sposób będzie określać wysokość opłat oraz zasady ich naliczania, tak, aby nie było wątpliwości, jaką opłatę należy wnieść za dane miejsce targowe.

Bezpłatna komunikacja dla osób niepełnosprawnych

Rezydent wspomniał także o tym, że podczas kampanii wyborczej wielokrotnie spotkał się z osobami niepełnosprawnymi oraz niewidomymi czy niedowidzącymi, którzy zwrócili uwagę na to, że została zlikwidowana ulga dla osób z II grupą inwalidzką oraz ich opiekunów na przejazdy autobusami MPK. Prezydent Ferenc chce przedstawić Radzie Miejskiej propozycję, aby osoby o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności  oraz osoby im towarzyszące mogły korzystać bezpłatnie z komunikacji miejskiej. Władze Radomska rozważają też wprowadzenie bezpłatnej komunikacji dla dzieci i młodzieży.

Dodatkowa inwestycja w ramach budżetu obywatelskiego

Dobrą informacją jest również to, że do czterech inwestycji prowadzonych w ramach Radomszczańskiego Budżetu Obywatelskiego dołączy piąta. Oprócz budowy dwóch boisk przy ZSG nr 4 i ZSG nr 1, tężni i ścieżki rowerowej miasto zamierza wybudować plac zabaw przy ul. Torowej, którego koszt oszacowany jest na 88,5 tys. złotych. Projekt placu zabaw na Folwarkach mieści się w kwocie, która została zaoszczędzona po wyłonieniu wykonawców 2 boisk oraz zyskał największą liczbę głosów mieszkańców w kolejności zgłoszonych projektów BO.

Miejskie długi

Prezydent Ferenc poinformował media także o tym, jak wygląda obecna sytuacja finansowa miasta oraz miejskich spółek. Po wstępnych analizach okazuje się, że Radomsko nie jest w dobrej sytuacji finansowej.

- Na dzień 1 marca dług miasta i spółek wynosił 1487 złotych przeliczając na jednego mieszkańca – zauważa prezydent Ferenc. – Tegoroczny budżet uchwalony jeszcze przez poprzednie władze zakłada kredyt w wysokości 11 mln 300 tys. złotych. Po realizacji budżetu dług wzrośnie na 1600 złotych przeliczając na jednego mieszkańca (Liczba mieszkańców - 47 317) – dodaje.

Ze spółek miejskich największy dług posiada Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.

Ruszają kolejne remonty dróg

W najbliższym czasie będą odbywały się cząstkowe remonty dróg. Lada dzień ekipy budowlane wejdą na ul. św. Rocha, by dokonać napraw po położeniu kanalizacji. Następne w kolejności są ulice Kopiec i Batalionów Chłopskich.

Konferencję zakończyły pytania indywidualne dziennikarzy.