Numizmatycy uczcili 100. rocznicę niepodległości

10 listopada 2018


W sobotę, 10 listopada w Miejskim Domu Kultury odbyła się sesja popularnonaukowa Oddziału im. Leszka Czarnego Towarzystwa Numizmatycznego w Radomsku. Była to sesja wyjątkowa, ponieważ poświęcona uczczeniu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Spotkanie rozpoczęto wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego. Gościem wydarzenia był prezydent Jarosław Ferenc. Wykład o reformie walutowej Władysława Grabskiego wygłosił Józef Medwid.

- Banknoty i monety to jest nasz skarb, to jest nasza historia. Dawne monety i banknoty może nie były zbyt wartościowe, ale były polskie i to jest najważniejsze – mówił podczas spotkania prezes Oddziału TN w Radomsku Marek Suchan.

Podczas wydarzenia wręczono nagrody laureatom VIII edycji Szkolnego Konkursu Numizmatycznego „Grosik". W kategorii szkół średnich I miejsce zdobył Krystian Stacherski z I LO, II miejsce zajął Krystian Jachimczak z I LO, a III - Adrian Stasiak z ZSE. W kategorii szkół podstawowych I miejsce otrzymała Sara Anzorge z PSP 7, II miejsce zajęła Natalia Musioł z PSP 7 oraz Bartosz Chudek z PSP 7, a III miejsce - Maciej Dubielski z PSP 4 w Radomsku. 

Sesję uświetnił występ chóru „Złota Nutka”, który zaśpiewał pieśni legionowe. Spotkaniu towarzyszyła wystawa numizmatyczna, zawierająca stare banknoty, medale oraz zdjęcia dawnego Radomska.