"NIE nowotworom u dzieci" - trwają bezpłatne badania USG

23 kwietnia 2017


W dniach 23 i 24 kwietnia Fundacja Ronalda McDonalda prowadzi w Radomsku bezpłatne profilaktyczne badania USG dla dzieci.

Już od 10 lat Miasto Radomsko korzysta z usług, jakie oferuje Fundacja Ronalda McDonalda. W ciągu dwóch dni lekarze specjaliści przebadają 140 dzieci z terenu Radomska w wieku od 9 miesięcy do 6 lat. Badania przeprowadzane są w ramach Ogólnopolskiego Programu Profilaktycznych Badań Ultrasonograficznych z wykorzystaniem ambulansu wyposażonego w nowoczesny, wysokiej jakości sprzęt diagnostyczny.

Celem badań USG jest dokładna ocena stanu narządów wewnętrznych oraz wykrycie ewentualnych odstępstw od normy. W czasie badania lekarz-radiolog dokonuje kompleksowej oceny stanu tarczycy i węzłów chłonnych, narządów jamy brzusznej, a u chłopców dodatkowo moszny. Badania są realizowane według standardów medycznych określonych dla danej grupy wiekowej przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne.

Badania cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców Radomska. Przychodzą zarówno te osoby, które po raz pierwszy korzystają z możliwości bezpłatnego badania dzieci, a także te, które badają swoje dzieci od kilku lat.

- Z badania korzystam po raz drugi i cieszę się, że mam taką możliwość, ponieważ w ubiegłym roku dzięki badaniu wykryto u mojej córki kamień na nerce – mówi jedna z mam.

Rodzice i opiekunowie otrzymują wyniki badań „od ręki”. Uczestnicy programu dostają także folder z informacjami na temat profilaktyki chorób nowotworowych.

Radomsko będzie cyklicznie zapraszać Fundację do współpracy w dbaniu o zdrowie małych radomszczan.