Młodzież z Kiryat Bialik odwiedziła Radomsko

10 marca 2017


Radomsko odwiedziła dziś delegacja z miasta partnerskiego Kiryat Bialik. Podczas wizyty izraelskich gości oddano hołd radomszczańskim Żydom.

Odwiedziny Radomska rozpoczęto wizytą na Żydowskim Cmentarzu, natomiast po chwili poświęconej kontemplacji i wspominaniu przodków izraelska delegacja wzięła udział w uroczystościach pod macewą, która poświęcona była uczczeniu pamięci m.in. radomszczan żydowskiego pochodzenia.

Radomsko przed II wojną światową było miastem wielu kultur, a ludność żydowska stanowiła około 40 procent mieszkańców i aktywnie uczestniczyła w życiu politycznym, kulturalnym i społecznym miasta.

- W miejscu, w którym stoimy przed II wojną światową znajdowała się synagoga, tutaj było też getto utworzone już na początku wojny, we wrześniu 1939 roku, przez niemieckich okupantów. Wspominamy te tragiczne czasy - likwidację getta, wywózkę i śmierć kilkunastu tysięcy istnień ludzkich. Wspólnie czcimy ich pamięć, oddajemy im hołd – mówił podczas uroczystości prezydent Radomska Jarosław Ferenc, dodając jednocześnie, iż Polaków i Żydów łączą setki lat wspólnego życia.

W czasie uroczystości głos zabrał też jeden z przedstawicieli Kiryat Bialik, Rami Porat, który również odniósł się do wspólnej historii obu narodów.

- Przez te wszystkie lata żył naród polski i żydowski w harmonii w każdej dziedzinie życia. Druga wojna światowa raptem i brutalnie tą harmonię zburzyła. Resztki gmin żydowskich w Polsce i Europie są pamięcią i świadkiem tego tragicznego i okropnego czasu (…) Dziś jesteśmy tutaj w Radomsku, młodzież z Izraela, z bliźniaczego miasta Kiriat Bialik. Odwiedzamy Radomsko żeby poznać nasze korzenie w tak bogatej, wspólnej polsko-żydowskiej przeszłości – wyjaśniał Rami Porat.

Po części oficjalnej młodzież polska i izraelska zaprezentowała krótkie występy artystyczne, a następnie udała się na Halę Sportową przy Zespole Szkolno-Gimnazjalnym nr 4 w Radomsku. Tam młodzi ludzie uczestniczyli w zabawach  integracyjnych.

Umowa o współpracy partnerskiej Radomska i Kiryat Bialik została podpisana 16 października 2011 roku. Przez 5 lat współpracy podjęto wiele inicjatyw mających na celu przybliżenie obu kultur. Wśród istotnych wydarzeń należy wymienić wizyty młodzieży z Kiryat Bialik w 2012, 2014, 2015 i 2016 r. w Radomsku, podczas których młodzi Izraelczycy poznawali historię oraz miejsca pamięci związane z Żydami polskiego pochodzenia. Wizyty te były też doskonałą okazją do integracji i wymiany kulturalnej podczas zorganizowanych przez gospodarzy imprez oraz gier i zabaw, w których udział brali też radomszczańscy uczniowie z Zespołów Szkolno-Gimnazjalnych nr 2,3,5 i 7. Młodzież z Radomska również gościła w Kiryat Bialik.