Miejskie obchody 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja

4 maja 2016


3 maja 1791 roku została uchwalona Konstytucja Rzeczypospolitej Obojga Narodów. W Radomsku uroczyście obchodzono 225 rocznicę tamtych wydarzeń.


Konstytucja trzeciomajowa była pierwszą w nowożytnej Europie i drugą - po amerykańskiej – spisaną konstytucją na świecie. Zmieniła ustrój państwa na monarchię konstytucyjną oraz ograniczyła demokrację szlachecką.
Już w dwa dni po uchwaleniu Konstytucji przez Sejm Wielki (1788-1792) dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas zawieszone. Przywrócono je po odzyskaniu niepodległości w 1919 roku. Po II wojnie światowej w roku 1946 władze komunistyczne zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestacji były tłumione przez milicję. W styczniu 1951 roku święto zostało oficjalnie zdelegalizowane. W roku 1981 ponownie władze świętowały uchwalenie majowej konstytucji. Od 1990 roku 3 maja znów stała się oficjalnie i uroczyście obchodzonym świętem państwowym.


W Radomsku główne miejskie obchody 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja rozpoczęła msza św. w kolegiacie p.w. św. Lamberta. Tuż po niej przy dźwiękach orkiestry radomszczanie przemaszerowali pod obelisk upamiętniający dwusetną rocznicę uchwalenia Konstytucji.
Tam w klimat wydarzeń z maja 1791 roku i Sejmu Wielkiego zgromadzonych radomszczan przenieśli aktorzy Miejskiego Teatru Źródło, którzy przedstawili krótką inscenizację.


Następnie prezydent Radomska Jarosław Ferenc wygłosił przemówienie. Kwiaty pod obeliskiem złożyli: posłowie na Sejm RP, władze miasta, władze powiatu, delegacje stowarzyszeń i organizacji działających na terenie Radomska, harcerze, kombatanci, przedstawiciele partii politycznych oraz delegacje z radomszczańskich szkół.


Miejskie obchody uchwalenia Konstytucji 3-go Maja rozpoczęły się już wcześniej. W poniedziałek 2 maja chór „Złocisty promień" działający przy Polskim Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Radomsku w Muzeum Regionalnym w Radomsku zorganizował wieczornicę poświęconą 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Członkowie Związku przypomnieli wydarzenia związane z uchwaleniem Konstytucji oraz jej następstwa historyczne, śpiewali pieśni nawiązujące do wydarzeń sprzed 225 lat.Tego samego dnia w Miejskim Domu Kultury seniorzy z Klubu Złotej Jesieni zorganizowali wspólne muzykowanie pt. „Witaj Majowa Jutrzenko”.

 Natomiast wieczorem 2 maja w kolegiacie p.w. św. Lamberta odbyły się „Nieszpory Tatrzańskie” czyli koncert Hanki Rybki, Jana karpiela Bułecki, Franciszka Bachledy – Księdzularza, Jasnogórskiego Chóru Chłopięco-Męskiego PUERI CLAROMONTANI  i Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej pod  kierunkiem Agnieszki Kreiner w ramach XXVI Międzynarodowego Festiwalu  Muzyki Sakralnej GAUDE MATER