Lata osiemdziesiąte w obiektywie Marka Widerkiewicza

7 listopada 2017


W Galerii Muzeum Regionalnego im. Stanisława Sankowskiego uroczyście otwarto wystawę fotografii Marka Widerkiewicza „SPOTKANIA 80 – CHWILA HISTORII”.

Projekt przedsięwzięcia powstał z inicjatywy Mirosława Ptycia. Przewiduje on cykl wystaw w oparciu o zdjęcia wykonane przez Marka Widerkiewicza, ukazujące lata osiemdziesiąte w Łodzi do czasu wprowadzenia stanu wojennego.

- Wystawa skierowana jest do młodzieży. Słowo pisane można zniekształcić, dowolnie interpretować. Zdjęcia nie dają takiej możliwości, pokazują prawdę i autentycznie oddają tamte czasy – mówił do młodzieży obecnej podczas otwarcia wystawy Marek Widerkiewicz.

Autor fotografii prezentowanych w Galerii Muzeum Regionalnego w tamtym okresie był zatrudniony w Krajowej Agencji Wydawniczej w Warszawie Oddział Łódzki, gdzie pełnił również funkcję Wiceprzewodniczącego Solidarności. Fotografował m.in. pochody pierwszomajowe, kolejki przed sklepami, marsze protestacyjne czy strajki. Wszystko to można obejrzeć w Galerii do 20 listopada 2017 roku. Fotografie do tej pory nigdzie nie były publikowane. Jest to pierwsza tego typu ekspozycja w Polsce dotycząca Łodzi i regionu łódzkiego.

W uroczystym otwarciu wystawy uczestniczył prezydent Jarosław Ferenc, który zauważył, że prezentowane zdjęcia bardzo dobrze oddają szarą rzeczywistość PRL-u, gdzie w sklepach spożywczych stały tylko ocet i musztarda oraz podkreślił, że wystawa stanowi doskonałą lekcję historii.