Konferencja prasowa w sprawie zanieczyszczenia wody

6 października 2018


Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej podczas dzisiejszej konferencji prasowej zapewniło, iż nie ma zagrożenia dla zdrowia mieszkańców w zakresie spożywania wody z miejskiej sieci wodociągowej. Kierownictwo spółki oraz władze miasta apelują do komitetów wyborczych o nie wykorzystywanie zaistniałej sytuacji w kampanii wyborczej.

- Jakość wody jest cały czas dobra. Woda nadaje się do spożycia przez mieszkańców. Potwierdza to również Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Radomsku. Jeśli ktoś spożyje wodę wprost z kranu, to nic mu nie grozi, ponieważ wykryte bakterie nie są chorobotwórcze. Ponieważ jednak wystąpiły w pewnej ilości, sanepid profilaktycznie powiadomił we wczorajszym komunikacie o zasadach korzystania z wody – mówił podczas konferencji kierownik Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Robert Kosela. – Gdyby niebezpieczne bakterie rzeczywiście znalazły się w wodociągu, byłby on natychmiast zamknięty. Mamy wodę naprawdę bardzo dobrej jakości. Mieszkańcy mogą spać spokojnie – zapewnił.

W czwartek 4 października po wykonaniu powtórnych badań przez PSSE w Radomsku PGK podjął działania w celu wyeliminowania wykrytych bakterii z wodociągu. PSSE podała komunikat dotyczący zagrożenia do publicznej wiadomości w piątek 5 października po południu.
PGK dziś rano ponownie pobrał próbki z wodociągu w kilku miejscach. Wyniki powinny być znane w niedzielę 7 października.

Kierownik radomszczańskich wodociągów podkreślił, że takie przypadki miały już miejsce w ubiegłych latach i PGK zawsze niezwłocznie podejmował działania w celu wyeliminowania niebezpieczeństwa. Wówczas PSSE nie wydawała komunikatów do mieszkańców.

Prezes PGK Marek Glądalski podczas spotkania z dziennikarzami odniósł się do zachowań niektórych polityków, wykorzystujących zaistniałą sytuację w trwającej kampanii wyborczej, wywołując tym samym zaniepokojenie mieszkańców. A członkowie jednego z komitetów wyborczych weszli do Szpitala Powiatowego w Radomsku z butelkami wody, tym samym niepokojąc pacjentów. Jak poinformowały władze powiatu radomszczańskiego podczas dzisiejszej konferencji zostaną wobec nich wyciągnięte konsekwencje prawne.

Prezydent Jarosław Ferenc zaapelował do wszystkich kandydujących w tegorocznych wyborach samorządowych o zachowanie czystej kampanii.

- To co od wczoraj robią niektóre komitety wyborcze, które straszą mieszkańców i grają na ich emocjach jest niewłaściwe. Apeluję do wszystkich komitetów wyborczych, aby tego typu chwytów nie stosowały – podkreślił prezydent.

Dzisiejszy komunikat PSSE w Radomsku.