Kantata na 750-lecie Miasta Radomsko

6 listopada 2016


W sobotni wieczór 5 listopada w kolegiacie pw. św. Lamberta odbył się uroczysty koncert z okazji 750-lecia lokacji Radomska.

 

Koncert składał się z dwóch części. W części pierwszej można było usłyszeć utwory klasyki światowej, a w drugiej uroczyste prawykonanie kantaty „Clamor Meus” skomponowanej przez łódzkiego kompozytora Sebastiana Kondratowicza specjalnie dla uczczenia 750-lecia Miasta Radomsko.

W koncercie wystąpili soliści: Joanna Markowska (sopran), Sylwia Złotkowska (mezzosopran), Piotrkowska Orkiestra Kameralna prowadzona przez Ewę Izydorczyk-Grzelak oraz Chór Towarzystwa im. Stanisława Moniuszki pod kierunkiem Macieja Salskiego.

Koncert poprowadził Krzysztof Zygma, który przypomniał historię nadania praw miejskich Radomsku oraz to, co miało wpływ na rozwój miasta, aż do czasów współczesnych.

W historii każdego miasta ważnym momentem jest otrzymanie praw miejskich. Dla Radomska był to rok 1266, kiedy to w pobliskim Maluszynie książę sieradzki Leszek Czarny wydał przywilej sprzedający wójtostwo Radomsko niejakiemu Godynowi i jego następcy wraz z prawem dziedziczenia "na wieczne czasy". Dokument ten stanowi umownie dekret narodzin miasta. Przed rokiem 1266 na ziemi sieradzko-łęczyckiej prawa miejskie posiadało tylko 8 miejscowości, co oznacza, że Radomsko należy do najstarszych miast w Polsce środkowej. 

Organizatorem koncertu było Towarzystwo Śpiewacze im. Stanisława Moniuszki w Radomsku.

Koncert był współfinansowany przez Miasto Radomsko.