Juliusz Machulski bohaterem XII Dni Kina

21 marca 2017


Bohaterem i gościem organizowanych przez  XII Edycji Dni Kina był reżyser, scenarzysta i producent filmowy Juliusz Machulski, twórca m.in. takich filmów jak „Vabank”, „Vabank II czyli riposta”, „Seksmisja”, „Kingsajz” czy „Kiler”.

Celem przedsięwzięcia realizowanego przez I Liceum Ogólnokształcące i Miejski Dom Kultury, jakim są Dni Kina, jest przede wszystkim kształcenie umiejętności odbioru i wartościowania dzieł filmowych pod względem ideowym i estetycznym, promowanie świadomej dyskusji o kinie, kształcenie świadomości miejsca i funkcji filmu w kulturze współczesnej oraz budzenie wrażliwości estetycznej.

Podczas uroczystej gali w MDK, uczestnicy XII Dni Kina mieli okazję spotkać się z Juliuszem Machulskim, posłuchać o jego podejściu do reżyserii, produkcji filmowej oraz sztuki. Reżyser chętnie odpowiadał na pytania młodzieży, zachęcając ich do twórczego i indywidualnego podejścia do sztuki.

- Bardzo się cieszę, że młodzi ludzie przejawiają zainteresowanie filmem. To jest podstawa mojej egzystencji. Kiedy byłem w ich wieku film był dla mnie najważniejszy i nic się nie  zmieniło. Rosną nowe pokolenia, które robią w filmie fantastyczne rzeczy, na najwyższym poziomie. Jestem tym bardzo podbudowany – zauważył Juliusz Machulski, dodając jednocześnie, iż zawód filmowca jest ciężki, jednak odpowiednie podejście oraz charakter umożliwiają spełnienie w tym fachu.

Uroczysta gala była doskonałą okazją do wręczenia nagród w konkursach i wydarzeniach, jakie odbyły się w ramach „Dni Kina” oraz podziękowań dla wszystkich, którzy swoją pracą przyczynili się do upowszechniania wiedzy o filmie i propagowaniu jej wśród młodzieży.

Wyniki towarzyszących konkursów:

Konkurs na  Wideo recenzję pod hasłem „Na poważnie o komedii”:

I miejsce – Drużyna w składzie – Bartosz Cudak, Agnieszka Dualska, Robert Wojakowski, II Liceum Ogólnokształcące w Radomsku.

II miejsce – Drużyna w składzie – Agata Dziegieć, Julia Kowalczyk, Agnieszka Szyda, I Liceum Ogólnokształcące w Radomsku

III miejsce – Drużyna w składzie – Michał Kowalczyk, Sandra Morawiec, Aleksander Szadkowski, I Liceum Ogólnokształcące w Radomsku

Konkurs Wiedzy o Kinie „Życie i twórczość Juliusza Machulskiego”:

I miejsce – Drużyna nr 8 z I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku w składzie: Maja Baryś, Agata Dziegieć, Julia Kowalczyk.

II miejsce – Drużyna nr 47 z I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku w składzie: Aleksandra Kosela, Maciej Krajewski, Bartosz Rusin.

II miejsce ex aequo:
- Drużyna nr 1 z I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku w składzie: Martyna Borowiec, Oliwia Sztangreciak, Eliza Wlazłowska.

- Drużyna nr 22 z II Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku w składzie: Aleksandra Kotlewska, Weronika Oziębała, Żaneta Zakrzewska