Gala Noworoczna w Radomsku

15 listopada 2017


Wiener Solisten Orchester ponownie odwiedzi Radomsko. Muzykom orkiestry podczas Gali Noworocznej pod dyrekcją Piotra Gładkiego będą towarzyszyły dwie wybitne solistki Mari Moriya i Katerina Hebelkova. Koncerty odbędą się 5 i 6 stycznia 2018 roku o godz. 19.00 w Miejskim Domu Kultury w Radomsku.

 

Wiener Solisten Orchester to utalentowani muzycy, którzy chętnie występują przed radomszczańską publicznością. W ich repertuarze są słynne walce Straussa, wesołe arie operetkowe, a także utwory klasyków wiedeńskich. Warto podkreślić, że to jedyna orkiestra na świecie, która zrekonstruowała i wykonuje dzieła zapomnianego polskiego kompozytora – Henryka Fajta. Założycielem oraz dyrygentem orkiestry jest pochodzący z Radomska wybitny polski skrzypek – Piotr Gładki, który w 2015 roku nagrał autorska płytę inspirowana muzyką swojego nauczyciela, wybitnego kompozytora, Henryka Fajta.

Podczas Gali Noworocznej orkiestrze towarzyszyć będą dwie uwielbiane przez publiczność solistki. Mari Moriya, to japońska sopranistka, uznana przez krytyków jako jeden z lepszych głosów potrafiący oddać dramaturgię odgrywanych postaci. Jest również ceniona za repertuar liryczny, w którym znajdują się bohaterki w stylu z bel canto takie jak Lucia, Liù czy Maria Stuart. Mari Moriya studiowała w Akademii Muzycznej w Musashino w Tokio oraz w Mannes College of Music w Nowym Jorku. To również laureatka konkursu w Audytorium Państwowej Metropolitan Opera z 2006 r. Zdobywała nagrody w najważniejszych międzynarodowych konkursach, takich jak: Cardiff Singer of the World (Nagroda Koncertowa - 2007) oraz Belvedere (Hans Gabor Sonderpreis - 2008). 

Katerina Hebelkova – solistka Opery Narodowej w Pradze, która w Radomsku wystąpiła m.in. podczas sierpniowego koncertu "Ave Maria". Studiowała w Wyższej Szkole Muzyki i Teatru w Monachium. Była członkinią tamtejszej Szkoły Operowej. W 1999 r. zajęła 2. miejsce na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Antonína Dvořáka oraz zdobyła nagrodę Jarmili Novotnej jako najmłodsza wokalistka, a następnie 9 lat później zwyciężyła w tym konkursie. W 2006 r. zajęła 2. miejsce oraz otrzymała nagrodę publiczności w konkursie Ad-Honorem-Mozart w Pradze. Aktualnie poza praską operą występuje gościnnie jako Varvara w operze „Káťa Kabanová” autorstwa Janáčka, wystawianej w Opéra de Dijon. Sukces przyniosła jej partia tytułowa w operze „Królowej Saby” Karla Goldmarka we fryburskim Theater Freiburg, gdzie wcześniej śpiewała partię tytułową w „Carmen” G. Bizeta i gdzie można było usłyszeć ją również „Orfeuszu i Eurydyce” Glucka. 

 

5 stycznia 2018 godz. 19.00 – Gala Noworoczna
6 stycznia 2018 godz. 19.00 – Gala Noworoczna Na Bis