„Fotografia Niezwykła” w Muzeum Regionalnym

17 marca 2017


15 marca 2017 r. w Galerii Muzeum odbyło się trzecie spotkanie z cyklu „FOTOGRAFIA NIEZWYKŁA”. Gościem specjalnym był Sławomir Jodłowski, który opowiedział o fotografii cyfrowej Cyberfoto.  

Sławomir Jodłowski na co dzień pracuje jako instruktor ds. fotografii i filmu w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie, artysta-fotografik, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, prezes Jurajskiego Fotoklubu RP, współpracuje z TVP jako operator obrazu filmowego, twórca i animator kultury w dziedzinie upowszechniania fotografii.

W Regionalnym Ośrodku Kultury od ponad trzydziestu lat prowadzi działania promujące fotografię jako wartość kulturotwórczą, polegające na organizacji plenerów, warsztatów, szkoleń i spotkań z artystami-fotografikami. Jest kuratorem Galerii ARTFOTO działającej przy Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie.

Preferuje cyfrowy aspekt sztuki związany z filozofią digitalizacji działań twórczych. Jako jeden z pierwszych fotografików, zwrócił uwagę na fotografię cyfrową jako sztukę, w wyniku czego zainicjował i stworzył w Regionalnym Ośrodku Kultury najstarszy i jeden z największych w Polsce Międzynarodowy Konkurs Fotografii Cyfrowej CYBERFOTO, którego jest komisarzem.

Konkurs odbywa się od dziewiętnastu lat, ma na celu promocje fotografii cyfrowej jako sztuki o szczególnym ładunku kulturotwórczym, akcentuje relacje i utrzymanie stałej więzi z nowoczesną jakością kultury wizualnej, kształtującą także naszą tożsamość narodową. Współpracuje z wieloma fotografikami i galeriami zagranicznymi.