Dni Autyzmu z Koniczynką

5 kwietnia 2018


Autyzm to nie choroba, a stan innego postrzegania świata. Do dziś bowiem nie wiadomo do końca jakie są jego przyczyny. Wiadomo natomiast, że dzieci dotkniętych autyzmem jest bardzo dużo. Dlatego warto mieć świadomość czym jest autyzm, jak go rozpoznać i jak sobie z nim radzić. Z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Osób Niepełnosprawnych „Koniczynka” w Miejskim Domu Kultury zorganizowało Dni Autyzmu.

Stowarzyszenie „Koniczynka” ma pod swoimi skrzydłami ma ponad 100 podopiecznych z czego aż ok. 60 - 70 procent to dzieci z autyzmem.

- Celem dzisiejszego wydarzenia jest uświadomienie problemu jakim jest autyzm dziecięcy. Większość ludzi, którzy nie zetknęli się w bezpośredni sposób z autyzmem nadal nie wiedzą czym jest autyzm i mylą dzieci niegrzeczne z tymi, które mają problemy i należy im pomóc -  zaznacza prezes Stowarzyszenia „Koniczynka” Katarzyna Chybała. - Pani profesor podczas niedawnej konferencji, na której byłam, wyrażając swoją opinię powiedziała, że żyjemy w dobie epidemii autyzmu. I chyba tak jest, bo zdiagnozowanych dzieci pod kątem autyzmu jest coraz więcej. Natomiast dzięki wczesnej diagnozie oraz wdrożeniu odpowiedniej terapii dziecko z autyzmem dobrze radzi sobie w dorosłym życiu - dodaje.

Podczas spotkania podopieczni stowarzyszenia wraz z rodzicami i terapeutami na scenie wyrazili artystycznie, jak wygląda świat oraz emocje z perspektywy osoby dotkniętej autyzmem. Potem publiczność zobaczyła film na temat tego czym jest autyzm i jak się go diagnozuje. Terapeuci pracujący w Centrum Terapii „Koniczynka” opowiedzieli także jakimi metodami pracują z dziećmi z autyzmem.

Gośćmi specjalnymi imprezy byli przyjaciele "Koniczynki”: fotograf Mariusz Konfiszer znany też jako sobowtór Sylwestra Stalone oraz Jacek Pieniążek jako sobowtór Chucka Norrisa.

- Cieszę się, że dzięki wydarzeniom organizowanym w czasie obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu społeczeństwo ma coraz większą wiedzę o tym czym jest autyzm, jak osoby z autyzmem postrzegają świat, innych ludzi. Dzięki temu możemy je lepiej zrozumieć i pomóc im odnaleźć się w codziennej rzeczywistości - zauważa prezydent Radomska Jarosław Ferenc. -  Dziś możemy śmiało powiedzieć, że osoby dotknięte autyzmem mogą z powodzeniem uczyć się, studiować oraz rozwijać się zawodowo. A to wszystko dzięki odpowiedniej terapii oraz takim organizacjom jak Stowarzyszenie „Koniczynka”, gdzie osoby z autyzmem oraz ich rodzice mogą uzyskać fachową pomoc - dodaje.

Wspólne świętowanie zakończyło się wypuszczeniem w niebo niebieskich balonów.

Galeria